Česko v sobotu zasáhnou bouřky. Vedro bude do konce týdne, na východě až 34 stupňů

ČTK ČTK
22. 7. 2022 11:39
Česko v sobotu čekají bouřky, které budou ojediněle silné. Horko zatím ale nepoleví, na Moravě a ve Slezsku bude 31 až 34 stupňů. Na západě bude o něco chladněji, maximální teploty tam budou od 26 do 30 stupňů, uvádí Český hydrometeorologický ústav.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Upozornění před sobotními bouřkami platí pro všechny kraje. První silnější bouřky se podle meteorologů mohou ojediněle objevit v sobotu ráno na západě a severozápadě Čech. Dopoledne se bouřková činnost přechodně uklidní, odpoledne a večer se pak silné bouřky místy čekají na celém území.

Doprovodí je přívalový déšť, nárazy větru o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině nebo kroupy, uvedli meteorologové. I přes očekávané bouřky zůstává v platnosti upozornění meteorologů na nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Tropické počasí panuje v Česku už několik dnů. Například ve čtvrtek meteorologové naměřili na několika místech přes 36 stupňů, nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, kde bylo 37,3 stupně Celsia.

"V pátek vystoupí teploty v nížinách v Čechách na 30 až 33 stupňů, na Moravě a ve Slezsku mimo hory na 31 až 34 stupňů, na jihovýchodě Moravy až na 35 stupňů," uvedli meteorologové a doplnili, že k 34 stupňům vystoupí teploty na východě země také v sobotu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy