Červenec přinese tropické teploty a nebezpečné UV záření

ČTK ČTK
30. 6. 2015 14:27
Celkové množství ozonu je zhruba deset až 15 procent pod dlouhodobým průměrem, takže by se lidé měli účinně bránit před nebezpečným UV zářením.
Slunečné počasí
Slunečné počasí | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Teploty se v prvních červencových dnech vyšplhají nad tropickou třicítku. Meteorologové ale současně varují před nebezpečným UV zářením kvůli výrazně zeslabené ozonové vrstvě. Kardiolog Petr Neužil doplnil varování pro kardiaky. Ve vedru mají dostatečně pít a užívat své léky.

Hodnoty UV indexu se dostanou na velmi vysokou úroveň, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Nebezpečné ultrafialové záření může vést ke vzniku kožních nádorů.

"Až do začátku příštího týdne očekáváme celkové množství ozonu zhruba deset až 15 procent pod dlouhodobým průměrem, což je už silně podnormální stav," upozornili meteorologové.

Na většině území budou maximální denní hodnoty UV indexu v rozmezí 7 až 7,5 a v jižních Čechách a na jižní Moravě 7,5 až 8. Takové hodnoty jsou již považovány za vysoké až velmi vysoké.

I když horké počasí bude na začátku prázdnin lákat ke koupání, opalování a pobytu venku, lidé by se měli před nebezpečným zářením chránit.

Neměli by chodit na slunce hlavně v poledních a odpoledních hodinách. Měli by také používat krémy s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.

Důležitý je pitný režim

Horko ohrožuje lidi po infarktu, s nepravidelným srdečním rytmem či po operaci srdečních chlopní. Vyšší riziko mají i lidé z rodin, kde jsou srdeční choroby, a pacienti se zhoršenou funkcí ledvin, připomněl Neužil.

Tělo se vyrovná s vysokými teplotami rozšířením cév, odvádí tak teplo. Na to ale spotřebuje mnoho vody. Pokud člověk málo pije, sníží se objem cirkulující krve, klesne tlak. Srdce tluče rychleji.

"Člověk prostě musí v horku pít víc, protože se potí. Pokud běžně pije dva litry denně, měl by vypít v extrémním horku tři až čtyři litry," řekl lékař. Pozornost pitnému režimu mají věnovat hlavně senioři a ženy, protože nemívají pocit žízně.

V horkých dnech by nemocní neměli podle Neužila zapomínat na své léky. Na dovolenou by si měli vzít léky na celou dobu pobytu.

"Například vynechání léku, který blokuje seskupování krevních destiček, může ve vedru znamenat kriticky vysoké riziko trombózy a ohrožení na životě," varoval.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicky nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy