Oscar may Fall Slowly into lap of young Czech singer

Martina Macková
23. 1. 2008 2:00
Markéta Irglová´s song from movie Once nominated
If looks could sing (Glen Hansard and Markéta Irglová)
If looks could sing (Glen Hansard and Markéta Irglová) | Foto: Aktuálně.cz

Prague - Jiří Menzel and his latest film I Served The King of England will not be competing for an Oscar next month when the annual film awards are given out in Hollywood, but another Czech will.

Singer and songwriter Markéta Irglová, who shot to fame after an unexpected success of Irish musical movie Once at a festival circuit, learned yesterday that the song Falling Slowly which she and her acting partner Glen Hansard (of the Irish group Frames) wrote for the film is among the five nominations in the category Best Song at the 80th annual Academy Awards. 

The same song has already been nominated for the Best Song category at Grammy Awards, scheduled to be presented only two weeks before the Oscars.

Unsolicited stardom

"I was surprised. It doesn´t happen every day that a film song from a tiny country gets this kind of recognition. I mean, Oscars are just about the most important prize in America and I wouldn´t even dare to hope," the 20-year old nominee said when Aktuálně.cz caught up with her via phone in her native town of Valašské Meziříčí in Moravia, where she is enjoying a rare break in her otherwise tight schedule.

The whole Irgl family will get to accompany Markéta for the two gala nights. "I´m actually taking them for a trip, since my parents have never been to America. We´ll be there for the whole month of February, first going to Grammys, then Oscars," she explained.

While she says getting awarded would be "amazing", getting nominated allegedly feels just as great. So, does she feel like a star now?

"No, certainly not. I can´t get used to it and I don´t even want to. It´ll be over before we know it and then I´ll go back to my music," she said.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy