Olympionici dostali oblečení na hry

čtk
20. 1. 2006 0:01
Praha - Až na několikátý pokus se podařilo představitelům Českého olympijského výboru dohodnout s dodavateli oblečení na zimní hry v Turíně.

U oficiálního partnera olympiády si totiž vybrali sportovní modely, které si dříve zamluvili Norové a Britové.

"Oproti Naganu, kde jsme měli nejhorší oblečení, jsme se poučili, i když ani tentokrát nebyly zcela naplněny naše touhy," řekl šéf české mise František Dvořák.

Problém byl zejména s oblečením na stupně vítězů, kde je dvakrát předběhli soupeři. "Takže nakonec nám přišel návrh jeden a řekli nám, vyberte si. Nakonec se ale nemusíme stydět, vypadá to dobře," uvedl Dvořák po slavnostní prezentaci oblečení výpravy.

Jednodušší bylo jednání o podobě oblečení, v němž půjdou Češi na slavností zahájení a zakončení. To je totiž domácí provenience a na jeho podobě se podílela komise, ve které byli například i běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová nebo biatlonistka Kateřina Holubcová.

Ta nakonec zvolila bílou a krémovou variantu. "Světlé bundy s kožíškem máme lepší než chlapi, světlá je lepší pro holky než pro pány," řekla Neumannová novinářům.

Přesto si netroufla odhadnout, jak bude vše na sportovcích při samotném nástupu vypadat.

"Je to něco jiného, něž když to visí na věšáku a když je v tom celá sestava. Na holky se mi to zdá pěkné, ale na bílé pány jsem zvědavá. Třeba to bude pohromadě dobré," pousmála se čtyřnásobná olympijská medailistka, chystající se již na šestý start pod pěti kruhy.

S celkovým výsledkem byl spokojen i předseda ČOV Milan Jirásek, i když podotkl, že hlavní bude spokojenost samotných sportovců. "Důležité je, aby se v tom cítili dobře," řekl.

I on přiznal, že se zodpovědní lidé nemohli dlouho shodnout na tom, co vybrat. "Byl tam požadavek, aby se na věcech objevily národní barvy. Komise se nemohla často shodnout, ale výsledný efekt je dobrý," oddechl si předseda.

Jen slova chvály měl pro výsledný produkt olympijský vítěz ve skocích Jiří Raška. S oblečením, které dostal on před odjezdem do Grenoblu 1968, to však nechtěl vůbec srovnávat. "Kolekce se mi ale skutečně líbila a je to nejhezčí, co kdy v minulosti bylo," řekl Raška.

I on tehdy chodil v oblečení s kožíškem, podobným jaký mají olympionici letos.

"Měli jsme takzvané dubeňáky, vevnitř byl beránek. Bylo to docela hezké a mám ho dodnes doma, i když ho nosím málo, protože už nejsme tak hubení," uvedl Raška.

Stejně jako na předešlých olympiádách budou muset někteří sportovci řešit problém s dvojím oficiálním oblečením.

Vedle věcí, které dostali od ČOV, totiž musí plnit i smluvní podmínky národních a mezinárodních federací.

Klasickým případem jsou například hokejisté. IIHF má totiž jiného partnera než ČOV.

 Hokejisty tak čeká stejně jako v Naganu či v Salt Lake City převlékání v autobuse.

"Vše je domluvené, žádný konflikt nečekáme. Kluci to znají z minulých olympiád a přizpůsobí se," řekl generální sekretář svazu Martin Urban.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy