O čokoládě, víně a zdravém rozumu

Josef Tuček
28. 2. 2007 8:00
Jak hezky se to poslouchá: jezte čokoládu, pijte červené víno, je to zdravé. Jen kdyby to byla (úplná) pravda...
Foto: Aktuálně.cz

Komentář - Jsou to rady, které se dobře poslouchají:  Pijte červené víno, je to zdravé. Jezte čokoládu, prospěje to vašemu zdraví. A tak dále. Jen kdyby to byla (úplná) pravda...

Traduje se, že ještě v carském Rusku zkoumali vědci, jestli je pro zdraví lepší káva, nebo čaj. Zvolili dlouhodobý experiment: ve vězení vybrali skupinu mužiků. Části z nich pak dávali pít čaj, ostatním kávu. A k tomu se o "účastníky pokusu" vcelku slušně starali.

Dobře živení mužikové, kteří nemuseli těžce dřít, žili dlouho, a dlouho, a dlouho. Déle, než kdyby byli vystaveni útrapám svého běžného života. Až vědci uzavřeli pokus konstatováním, že obojí, káva i čaj, jsou zdravé a prodlužují život...

Tlouštík s dobrou pamětí

Obdobně "přesvědčivě" doložené závěry dělají novinové titulky dodnes. Stačí vypíchnout závěry nějakého jednostranně zaměřeného výzkumu.

Třeba minulý týden se dostala na řadu čokoláda. Konkrétně americký výzkum, který platily čokoládovny Mars (finanční zdroje musí autoři výzkumných zpráv uvádět, když je chtějí dostat do slušného odborného časopisu). Zjistilo se při něm, že v čokoládě obsažené chemické látky stimulují zásobování mozku krví v těch jeho částech, které odpovídají za pozornost a také za utváření paměti.

Jezte čokoládu, budete mít lepší paměť, hlásaly pak novinové titulky. A nedodaly, že pokud by se někdo v honbě za lepší pamětí cpal čokoládou horem dolem, mohl by se z něho stát nemocný tlouštík, byť třeba s pamětí jako slon.

Francouzský paradox

Autor těchto řádků připouští, že sice nemá nic proti čokoládě, ale stejně jsou mu osobně libější výzkumy o tom, jak zdravé je červené víno.

Už před dávnými lety někteří badatelé usoudili, že pití červeného vína vysvětluje takzvaný francouzský paradox: ačkoliv Francouzi jedí více tuků než například Britové, úmrtnost na cévní onemocnění dosahuje v některých místech Francie zhruba třetiny úrovně Británie.

Červené víno však obsahuje velké množství chemických látek polyfenolů, které v těle vychytávají volné radikály. Tedy vysoce reaktivní formy kyslíku, jež mohou poškozovat cévy a přispět k infarktu.

I to se moc hezky poslouchá: pijte červené vínko, vychytá vám volné radikály a infarkt se vám vyhne.

Nestačí víno, musí být i cibule

Jenže další výzkumníci (čert ví, co sami pili, to autoři ani ve slušných vědeckých časopisech přiznávat nemusí) vidí vysvětlení francouzského paradoxu v celém komplexu takzvané středomořské stravy. V ní kromě pití vína dominuje používání cibule, olivového oleje a hodně ovoce.

A do toho teď nedávno přišel profesor Harvardovy univerzity Dimitrios Trichopoulos a jeho kolegové s dalším poznatkem.

Jak profesorovo jméno naznačuje, jeho kořeny jsou v Řecku. A tam také zašel dělat svůj výzkum. Připojil se k pět roků trvající zdravotní studii více než dvaceti tisíc Řeků. Profesor Trichopoulos ze získaných údajů o jejich životním rytmu potvrdil už známá fakta, že kouření a obezita zvyšují pravděpodobnost srdeční choroby. A že naopak tělesná aktivita, středomořská strava a také vzdělání toto zdravotní riziko snižují. Ale k tomu mu vyšlo, že lidé, kteří si pravidelně po obědě dopřáli aspoň půlhodinový spánek, snížili riziko srdečních onemocnění o dvanáct procent.

Rozumná souhra a nadhled

Když shrneme: ke zdraví nestačí jenom pití vína, nebo jenom pojídání cibule. Chce to jakousi rozumnou souhru mezi jídlem, odpočinkem, celkovým stylem života, a k tomu samozřejmě i pořádný kus štěstí.

Vůbec neuškodí inspirovat se ve světě. Můžeme si do jídelníčku zařadit zeleninu, vypít skleničku vína, třeba i přikousnout kousek čokolády, a zdřímnout si, když to náhodou půjde. Nic z toho se určitě neztratí.

A k tomu si pak dopřejme trochu nadhledu nad senzačními zprávami o tom, co se zrovna teď ukázalo jako úžasně zdravé.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy