Neuvěřitelné: Chlór zamořil Vítkov. Už potřetí

Petra Sasínová
25. 2. 2009 20:05
Vítkov - Ve Vítkově-Podhradí se nekouří z komínů. Z malebné osady na Opavsku zmizeli všichni obyvatelé. Jen někteří psi zůstali sami na zahradách nebo v domech či chatách. Kvůli již třetímu úniku chlóru za tři dny byli lidé preventivně evakuováni. Za poslední dva dny už podruhé.
Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Důvodem jsou problémy ve vodárenské úpravně Severomoravských vodáren a kanalizací, která stojí v Podhradí na kopci.

V pondělí večer jeden zaměstnanec přijel s cisternou síranu železitého, kterou napojil do špatné nádrže se zbytkem chloritanu sodného. Nastala chemická reakce, výbuch a jedovaté plyny opakovaně unikly do okolí. Stále probíhá odstraňování havárie.

Policisté hlídají vjezdy do osady a pouštějí jen policejní, hasičské a vodárenské vozy. Lidi svezli do nedalekého Vítkova, kde jim městský úřad zřídil azyl v tamním kulturním domě. Byli tam několik hodin v úterý odpoledne. A ve středu na snídani už byli zase zpátky.

"Probudili jsme se, stačili jsme se obléct, ale už ne zatopit a nasnídat se. Už u nás byli policisté a odváděli nás zase pryč," líčí třiašedesátiletá rodačka z Podhradí Marie Hrbáčová.

Společně s ní policisté odvedli z domova také její matku a vnuka, který přijal z Karvinska do Podhradí na prázdniny. A dalších nejméně třicet lidí. Podhradí narychlo opustily i desítky dalších lidí, kteří tam trvale nebydlí, hlavně studenti tamního učiliště, kteří se vrátili ze školy předčasně domů.

Bílý mrak zakryl úpravnu

"Zase tam muselo něco bouchnout. Bydlíme kousek pod úpravnou. Bílý mrak byl tentokrát tak hustý, že úpravnu přes něho vůbec nebylo vidět," vypráví Marie Hrbáčová. "Dnes to bylo vůbec nejhorší. Museli jsme zavřít okna, pálily nás oči. Teď si myslím, že už jsme tady zbytečně," míní.

Hasiči pomáhají kolegovi do hermetického obleku.
Hasiči pomáhají kolegovi do hermetického obleku. | Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Všichni už chtějí domů. "Starají se tady o nás dobře, to ano. Dostáváme dobré jídlo, pití, čaj, kávu, ale spát tady nechceme. Práce nám doma stojí," říkají. V kulturním domě sedí za dlouhými stoly jako o nějaké slavnosti. Sledují na videu starý český film. Někteří pánové se občas vytratí do hospody.

Čtyřiaosmdesátiletá Antonie Váňová se nemůže dočkat, až půjde domů, ale je skeptická. "Když nás evakuovali poprvé, říkali, že už bude všechno dobré. A jsme tu zase. A já si myslím, že ne naposledy," říká.

Lidé se nakonec z Vítkova domů mohli vrátit po sedmé hodině večer.

S dýchacími přístroji

Ve vodárenské úpravně se střídají hasiči a chemici ve speciálních protichemických přetlakových oblecích a s dýchacími přístroji. Odčerpávají zbytky chemikálií z nádrže do odkalovacích lagun. Přes noc na místě zůstane jednotka hasičů a ve čtvrtek ráno začne chemikáliemi zasažená místa čistit specializovaná firma.

"Bez dýchacího přístroje dovnitř nikdo nesmí," říká mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Místo obléhají také policisté, střídají se tam šéfové vodáren, hygienici. Technický ředitel Severomoravských vodáren a kanalizací Martin Veselý ujistil, že nehrozilo, že by se chemikálie dostaly do vody, která teče lidem z celého kraje z kohoutků.

"Je to velmi neobvyklá havárie. Došlo k ní chybou jednoho zaměstnance. Je to velmi politovánihodné," uvedl ředitel Ostravského oblastního vodvodu Jiří Komínek.

Rozsah škod zatím není znám. "Došlo ale samozřejmě k částečné devastaci našeho zařízení," uvedl Komínek. Policie případ šetří jako obecné ohrožení. Jeden ze zaměstnanců čističky, který přelil obsah cisterny do nesprávné nádrže, zřejmě bude mít problém. Hrozí mu trestní stíhání.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy