Neuvěřitelné: Chlór zamořil Vítkov. Už potřetí

Petra Sasínová
25. 2. 2009 20:05
Vítkov - Ve Vítkově-Podhradí se nekouří z komínů. Z malebné osady na Opavsku zmizeli všichni obyvatelé. Jen někteří psi zůstali sami na zahradách nebo v domech či chatách. Kvůli již třetímu úniku chlóru za tři dny byli lidé preventivně evakuováni. Za poslední dva dny už podruhé.
Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Důvodem jsou problémy ve vodárenské úpravně Severomoravských vodáren a kanalizací, která stojí v Podhradí na kopci.

V pondělí večer jeden zaměstnanec přijel s cisternou síranu železitého, kterou napojil do špatné nádrže se zbytkem chloritanu sodného. Nastala chemická reakce, výbuch a jedovaté plyny opakovaně unikly do okolí. Stále probíhá odstraňování havárie.

Policisté hlídají vjezdy do osady a pouštějí jen policejní, hasičské a vodárenské vozy. Lidi svezli do nedalekého Vítkova, kde jim městský úřad zřídil azyl v tamním kulturním domě. Byli tam několik hodin v úterý odpoledne. A ve středu na snídani už byli zase zpátky.

"Probudili jsme se, stačili jsme se obléct, ale už ne zatopit a nasnídat se. Už u nás byli policisté a odváděli nás zase pryč," líčí třiašedesátiletá rodačka z Podhradí Marie Hrbáčová.

Společně s ní policisté odvedli z domova také její matku a vnuka, který přijal z Karvinska do Podhradí na prázdniny. A dalších nejméně třicet lidí. Podhradí narychlo opustily i desítky dalších lidí, kteří tam trvale nebydlí, hlavně studenti tamního učiliště, kteří se vrátili ze školy předčasně domů.

Bílý mrak zakryl úpravnu

"Zase tam muselo něco bouchnout. Bydlíme kousek pod úpravnou. Bílý mrak byl tentokrát tak hustý, že úpravnu přes něho vůbec nebylo vidět," vypráví Marie Hrbáčová. "Dnes to bylo vůbec nejhorší. Museli jsme zavřít okna, pálily nás oči. Teď si myslím, že už jsme tady zbytečně," míní.

Hasiči pomáhají kolegovi do hermetického obleku.
Hasiči pomáhají kolegovi do hermetického obleku. | Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Všichni už chtějí domů. "Starají se tady o nás dobře, to ano. Dostáváme dobré jídlo, pití, čaj, kávu, ale spát tady nechceme. Práce nám doma stojí," říkají. V kulturním domě sedí za dlouhými stoly jako o nějaké slavnosti. Sledují na videu starý český film. Někteří pánové se občas vytratí do hospody.

Čtyřiaosmdesátiletá Antonie Váňová se nemůže dočkat, až půjde domů, ale je skeptická. "Když nás evakuovali poprvé, říkali, že už bude všechno dobré. A jsme tu zase. A já si myslím, že ne naposledy," říká.

Lidé se nakonec z Vítkova domů mohli vrátit po sedmé hodině večer.

S dýchacími přístroji

Ve vodárenské úpravně se střídají hasiči a chemici ve speciálních protichemických přetlakových oblecích a s dýchacími přístroji. Odčerpávají zbytky chemikálií z nádrže do odkalovacích lagun. Přes noc na místě zůstane jednotka hasičů a ve čtvrtek ráno začne chemikáliemi zasažená místa čistit specializovaná firma.

"Bez dýchacího přístroje dovnitř nikdo nesmí," říká mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Místo obléhají také policisté, střídají se tam šéfové vodáren, hygienici. Technický ředitel Severomoravských vodáren a kanalizací Martin Veselý ujistil, že nehrozilo, že by se chemikálie dostaly do vody, která teče lidem z celého kraje z kohoutků.

"Je to velmi neobvyklá havárie. Došlo k ní chybou jednoho zaměstnance. Je to velmi politovánihodné," uvedl ředitel Ostravského oblastního vodvodu Jiří Komínek.

Rozsah škod zatím není znám. "Došlo ale samozřejmě k částečné devastaci našeho zařízení," uvedl Komínek. Policie případ šetří jako obecné ohrožení. Jeden ze zaměstnanců čističky, který přelil obsah cisterny do nesprávné nádrže, zřejmě bude mít problém. Hrozí mu trestní stíhání.


 

Právě se děje

před 31 minutami

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.

Tenisový challenger v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 156.240 dolarů):

Dvouhra - finále:

Macháč (ČR) - Ofner (Rak.) 4:6, 6:4, 6:4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy