Nationalists sue PM for calling Czechs sh*t scared

Ivan Eckhardt
9. 1. 2008 18:30
Topolánek´s remark seen as defamatory, even criminal
No stranger to the land of controversies (Mirek Topolánek)
No stranger to the land of controversies (Mirek Topolánek) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prague - Czech Prime Minister Mirek Topolánek has landed himself in trouble once again, courtesy of his trademark firebrand remarks. A group of nationalists decided to sue him for what they consider intolerably offensive statements about the Czech nation.

In an interview for Hospodářské noviny (HN) daily, Topolánek said that "the Czechs usually see everything in negative light and when something happens, they get shit scared".

Members of the National Party (Národní strana, or NS) believe that by saying this, Topolánek has committed the crime of defaming a nation, race, or belief. And the crime of slander as well.

They have announced the intention to pursue a legal action against the PM on their web-page.

Criticism from other parts

It is not only the nationalists, known more often than not for their run-ins with the police, who see red over the said remark. Mayor of Central Bohemian town of Cerhenice, a member of the opposition Social Democratic Party (ČSSD) Marek Semerád sent the PM an open letter for the very same reason 

In it, he called on Topolánek to apologize. If he doesn't, Semerád would consider the possibility of suing him too.

Topolánek made the controversial statement when asked whether the nation shares his belief that we are living in an age of a relative abundance and prosperity (and therefore can afford to pay more for goods, energies etc.).

Let's go, sissies, let's go! (PM is often seen rooting for Czech athletes)
Let's go, sissies, let's go! (PM is often seen rooting for Czech athletes) | Foto: Ondřej Besperát

"The people need to be told this, because in their everyday rush for mall shopping and soap opera watching they don't have time to realize it," he said before delivering the supposedly criminal remark: "I don't consider them dumb. However, they usually  see everything in negative light and when something happens, they get shit scared."

Although the allegation of cowardice being a Czech national syndrome (not to mention the rather uncouth formulation) is debatable, for the sake of fairness it needs to be said that at least Topolánek's assertions about the materialistic obsessions of the population do seem to have a point.

As recently transpired in a big international study, the country has the highest number of megamalls (those with total shopping area larger than 1 million square meters) per capita in the whole Europe and domestic soap operas really are a mass phenomenon here.

READ MORE: Czechs still poor relatives in the EU, a study says

READ MORE: Local TV series sold overseas for Czech-Ams to enjoy

Guardians of what? 

Ready to take law into their own hands (Neo-Nazi rally in Brno)
Ready to take law into their own hands (Neo-Nazi rally in Brno) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

According to the National Party members, the "defamatory" statement is an outcome of the Czech Republic's political cuture falling to its historic low.

Which, again, is not a completely unjustified claim either. One only needs to think back to the brouhaha which ensued after the very PM, (in)famously displayed a middle-finger in what he later claimed was a "salute", during the question time in the parliament. And numerous other acts of profanity which he personally and many other top politicians in this country are known for. 

But even the credibility of those who stand behind this legal pursuit leaves much to be desired.

The legal complaint was filed by Michal Kubik, a senior member of the far-right party and at the same time a leader of the National Guard - a recently established, allegedly self-defense group inspired by the similar and equally controversial initiative in Hungary.

READ MORE: The court rules: Neo-Nazis have their rights too

The Czech president Václav Klaus, for example, has already stated that a democratic regime has no place for such an organization.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy