Topolánkův slovník pobouřil nacionalisty. Žalují ho

vk
8. 1. 2008 19:30
Premiérovy výroky o "podělaných Češích" vadí i jiným
Nacionalisté se domnívají, že premiér Mirek Topolánek porušil nejen dobré mravy, ale i zákon
Nacionalisté se domnívají, že premiér Mirek Topolánek porušil nejen dobré mravy, ale i zákon | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nacionalistická Národní strana podala trestní oznámení na premiéra Mirka Topolánka za větu o "podělaných" Češích.

Větu "Češi obvykle ale vidí všechno negativně a když k něčemu dojde, podělají se," řekl premiér v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Nacionalisté tento výrok považují za naplnění skutkové podstaty trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení a trestného činu pomluvy. Uvádějí to na svých webových stránkách.

Trestní oznámení strana podala v pondělí jménem člena předsednictva Michala Kubika, který je zároveň velitelem Národní gardy. Podle nich je takové premiérovo vyjádření produktem nízké politické kultury v Česku.

Jak s odvoláním na agenturu ČTK informoval server CT24.cz, kritika se na premiéra snesla i z jiné strany. Otevřený dopis mu kvůli jeho vyjádřením poslal starosta středočeských Cerhenic a člen opoziční sociální demokracie Marek Semerád.

Premiér Topolánek ve sněmovně
Premiér Topolánek ve sněmovně | Foto: Ondřej Besperát

V dopise ho vyzval, aby se za spornou větu omluvil. Pokud tak neučiní, také zvažuje žalobu.

Citovanou větou Topolánek v HN reagoval na otázku, zda i většina Čechů vnímá stejně jeho názor, že žijeme v době relativního blahobytu a prosperity.

"Někdo to lidem musí říct, protože oni si to často v každodenním shonu a problémech, kdy se občas dívají k nejbližšímu supermarketu a těší se na nejbližší telenovelu, neuvědomují. Nemyslím, že jsou hloupí. Češi obvykle ale vidí všechno negativně a když k něčemu dojde, podělají se," odpověděl premiér.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy