Topolánkův slovník pobouřil nacionalisty. Žalují ho

vk
8. 1. 2008 19:30
Premiérovy výroky o "podělaných Češích" vadí i jiným
Nacionalisté se domnívají, že premiér Mirek Topolánek porušil nejen dobré mravy, ale i zákon
Nacionalisté se domnívají, že premiér Mirek Topolánek porušil nejen dobré mravy, ale i zákon | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nacionalistická Národní strana podala trestní oznámení na premiéra Mirka Topolánka za větu o "podělaných" Češích.

Větu "Češi obvykle ale vidí všechno negativně a když k něčemu dojde, podělají se," řekl premiér v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Nacionalisté tento výrok považují za naplnění skutkové podstaty trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení a trestného činu pomluvy. Uvádějí to na svých webových stránkách.

Trestní oznámení strana podala v pondělí jménem člena předsednictva Michala Kubika, který je zároveň velitelem Národní gardy. Podle nich je takové premiérovo vyjádření produktem nízké politické kultury v Česku.

Jak s odvoláním na agenturu ČTK informoval server CT24.cz, kritika se na premiéra snesla i z jiné strany. Otevřený dopis mu kvůli jeho vyjádřením poslal starosta středočeských Cerhenic a člen opoziční sociální demokracie Marek Semerád.

Premiér Topolánek ve sněmovně
Premiér Topolánek ve sněmovně | Foto: Ondřej Besperát

V dopise ho vyzval, aby se za spornou větu omluvil. Pokud tak neučiní, také zvažuje žalobu.

Citovanou větou Topolánek v HN reagoval na otázku, zda i většina Čechů vnímá stejně jeho názor, že žijeme v době relativního blahobytu a prosperity.

"Někdo to lidem musí říct, protože oni si to často v každodenním shonu a problémech, kdy se občas dívají k nejbližšímu supermarketu a těší se na nejbližší telenovelu, neuvědomují. Nemyslím, že jsou hloupí. Češi obvykle ale vidí všechno negativně a když k něčemu dojde, podělají se," odpověděl premiér.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy