Na obloze jsou vidět průlety stanice ISS

13. 2. 2006 15:25
Praha - Mezinárodní kosmickou stanici ISS můžete pozorovat ještě do čtvrtka, pak na několik dní z oblohy zcela zmizí.
Foto: Aktuálně.cz

Stanice ISS se podle astronomů zjevuje vždy na několik minut nad východním nebo západním obzorem. Za dobrých povětrnostních podmínek ji můžete sledovat pouhým okem.

V noci na zítřek bude viditelná nad východním obzorem po 04:51 a po 06:22 nad západním obzorem.

Ve středu 15. února ji pozorovatelé spatří nad jihovýchodním obzorem po 05:14 a ve středu 16. února se objeví naposledy po 05:37 nad jihozápadním obzorem.

V pátek z oblohy zmizí a objeví se zase po osmi dnech. Viditelné průlety ISS se totiž opakují vždy zhruba po měsíci a trvají několik dní až týdnů.

Nejdříve je ISS vidět několik dní ráno. Následuje pár dní, kdy vidět není. Pak ji lze spatřit několik večerů po sobě a poté opět následuje několik dnů, kdy lidé ISS na obloze nespatří.

Přesnější údaje jsou známy asi týden dopředu, ale neustále se upřesňují. Stanice totiž občas mění dráhu. Stačí, aby provedla nějaký manévr, například zážeh motorů. V takovém případě se v očekávanou dobu neobjeví.

Kromě kosmické stanice můžete v těchto dnech na obloze pouhým okem vidět i Venuši, Mars, Jupiter a Saturn, koncem týdne i Merkur.

Velmi jasná Venuše září ráno nízko nad jihovýchodem v souhvězdí Střelce. V pátek 17. února bude nejjasnější z celého roku. Mars zapadá až dvě hodiny po půlnoci. Jupiter, kterého lze vyhledat v souhvězdí Vah, vychází hodinu po půlnoci. Saturn se nalézá v souhvězdí Raka poblíž otevřené hvězdokupy Jesličky. Na obloze svítí po celou noc.

Merkur se objeví koncem týdne večer nízko nad západním obzorem, promítá se do souhvězdí Vodnáře.

 

Právě se děje

Další zprávy