Na nebi shořel prach z let 1466 a 1533

Josef Tuček
18. 11. 2009 8:00
Meteorický roj Leonidy způsobují částice uvolněné z komety Tempel-Tuttle
Meteorický roj Leonidy nakreslený v roce 1833 v Severní Americe.
Meteorický roj Leonidy nakreslený v roce 1833 v Severní Americe. | Foto: Wikimedia Commons

Praha - Déšť meteorů zvaných Leonidy a hořících v atmosféře vyvrcholil v noci z úterý 17. listopadu na středu. Nejvíce v něm letos hořel kosmický prach uvolněný v letech 1466 a 1533 z komety Tempel-Tuttle.

Podle astronomických výpočtů nastala nejvyšší aktivita krátce před 23. hodinou. Kolem této doby na nebi planuly podle upřesněných výpočtů asi dvě stovky meteorů během hodiny.

Bohužel, kvůli zataýené obloze a špatné viditelnosti se v Česku tento úkaz nedal příliš pozorovat. Nejlepší pohled měli vzhledem k natočení Země letos obyvatelé Indonésie.

Prach za kometou

Roj Leonidy tak, jak jej zachytili hvězdáři z Mallorky v roce 1999.
Roj Leonidy tak, jak jej zachytili hvězdáři z Mallorky v roce 1999. | Foto: Astronomická observatoř Mallorca

Tomuto meteorickému roji, který se v tuto dobu objevuje na obloze každý rok, se říká Leonidy proto, že přilétává ze směru od souhvězdí Lva (latinsky Leo) na severní obloze. Původcem roje je však kometa Tempel-Tuttle.

Ta oblétá kolem Slunce jednou za 33 let. Když se přiblíží ke Slunci (naposledy to bylo v roce 1998), oddrobuje se jeho vlivem z jádra komety prach, který se pak za kometou táhne po dlouhé délce její dráhy. Naše planeta do tohoto pruhu rozptýleného prachu pravidelně jednou za rok vlétne. Částečky z komety při tom ve velkém hoří v zemské atmosféře.

Pruh však není jednolitý, připomíná spíše svazek vlasů, v němž každé vlákno pochází z průletu komety v jiném roce. Letos dráha Země překřižuje nejznatelněji "vlákna" prachu, které po sobě kometa zanechala při průletu v roce 1466 a v roce 1533. Částice z roku 1466 hořely v zemské atmosféře s maximem ve 22:43 hodin středoevropského času a částice z roku 1533 dosáhly maxima ve 22:50.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Prezident Miloš Zeman kvůli koronaviru nevyhlásí amnestii

Prezident Miloš Zeman odmítl vyhlásit amnestii. Reagoval tak na podnět advokátů, kteří mu tento krok navrhli v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v sobotu v tiskové zprávě sdělil, že Zeman je zásadním odpůrcem plošné amnestie. Zároveň tento podnět v současné epidemiologické a ekonomické situaci považuje za škodlivý.

Advokát Petr Toman návrh prezidentovi zaslal ve čtvrtek. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v pátek napsala, že se tématem zabývá. Její úřad ale následně popřel spekulace, že by amnestii aktuálně připravoval.

před 41 minutami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy