Most Czechs know little about Lisbon Treaty

CzechNews
6. 11. 2008 7:55
Survey shows most Czechs dislike Lisobn Treaty while not knowing its content

Prague - More than half of the Czech population oppose the Lisbon Treaty, but only one-quarter of Czechs know what effects the treaty would have on the Czech Republic, according to a poll conducted by STEM in October.

Only three percent of the survey's 1,245 participants know with certainty what the treaty is about. One quarter said they knew "more or less", while almost a half of those polled knew nothing at all about the treaty.

Despite this low awareness of the treaty's content, more than a half of the population do not want the Czech parliament to ratify the treaty, while 45 percent approve of it.

Most of those who disapprove of the document are also those who said they know nothing about its content.

Right-wing voters favour treaty

More positive attitude towards the Lisbon Treaty predominate among right-wing voters, while most supporters of the Social Democrats (ČSSD) and the Communists (KSČM) are sceptical.

This is slightly paradoxical, since the right-wing Civic Democrats (ODS) is seen as largely euro-sceptic and its honorary chairman, Prasident Václav Klaus, is an outspoken critic of the EU and the Lisbon Treaty. On the other hand, the opposition ČSSD tend to be more EU-friendly.

The ODS asked the Czech Constitutional Court earlier this year to determine whether it is compatible with the Czech constitution. The court is scheduled to rule on the issue at the end of November.

If approved by the court, the Czech parliament could ratify the treaty in early 2009, at a time when the Czech Republic will preside over the EU.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy