Fotky: Zpátky do roku 1918. Vlak legionářů znovu ožívá

Fotky: Zpátky do roku 1918. Vlak legionářů znovu ožívá
Peróny na Nákladovém nádraží Žižkov zaplnila pára.
Československá obec legionářská k této události připravila rozsáhlou expozici.
Na slavnostní zahájení celého projektu Legiovlak se sešlo početné zastoupení důležitých lidí.
Kopie vlaku, ve kterém podnikali českoslovenští legionáři strastiplnou cestu domů po transsibiřské magistrále, čítá sedm vagónů.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
9. 10. 2014 14:40
Cílem ambiciózního projektu "Legiovlak" bylo vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918 až 1920, kdy na transsibiřské magistrále probíhaly válečné operace československých legií. Tato replika bude v letech 2014 až 2020 křižovat Českou republiku a svými expozicemi pomáhat veřejnosti obnovovat povědomí o československých legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu.

Praha, Žižkov - Cílem ambiciózního projektu "Legiovlak" bylo vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918 až 1920, kdy na transsibiřské magistrále probíhaly válečné operace československých legií.

Tato replika bude v letech 2014 až 2020 křižovat Českou republiku a svými expozicemi pomáhat veřejnosti obnovovat povědomí o československých legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu. 


 

Právě se děje

před 9 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy