Language and PR experts name Václav Klaus best speaker

Aktuálně.cz national news reporters
30. 7. 2008 15:40
Top politicians under scrutiny of linguists
Václav Klaus knows how to sell himself
Václav Klaus knows how to sell himself | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

The survey results

Po volbě

  • 1. Václav Klaus
  • 2. David Rath
  • 3. Miroslav Kalousek
  • 4. Pavel Bém
  • 5. Jiří Paroubek
  • 6. Martin Bursík
  • 7. Ivan Langer
  • 8. Tomáš Julínek
  • 9. Miroslav Topolánek
  • 10. Jiří Čunek

Prague - Which Czech politicians are successful in self-promotion and communication with the public and which are not?

Experts on PR, Czech language and non-verbal communication have the answer. They took pains and compared the skills and abilities of ten top Czech politicians that often appear in the Czech media.

The ´jury´ had two recordings of each politician´s appearance in a popular televized political talkshow Otázky Václava Moravce (Questions of Václav Moravec), which is broadcasted every Sunday by public service Czech Television.

Those subjected to the critical review were President Václav Klaus, PM Mirek Topolánek, Ministers Ivan Langer, Miroslav Kalousek, Tomáš Julínek, Martin Bursík, Jiří Čunek, Prague Mayor Pavel Bém, head of the Social Democratic Party Jiří Paroubek and shadow Health Minister David Rath.

The following four skills were observed: the correct use of the Czech language, verbal expression, rhetorical qualities and non-verbal communication.

The award goes to..

Of all the analyzed lawmakers, Václav Klaus became the overall winner, having won also in the category of correct Czech language usage.

Pavel Bém won the verbal expression category and Miroslav Kalousek was praised for having the best rhetorical skills, while David Rath excelled in the non-verbal communication. 

In the category of using correct Czech, the last place went to PM Topolánek.

"He [Topolánek] is unable to formulate a simple idea into a coherent sentence that bears any meaning. He is just pouring out words, constantly digressing from the topic he is speaking about, and it all doesn´t make much sense. He uses clichés, empty phrases, and English terms in cases where the Czech language has equivalents," said Jiřina Miklušáková from the College of Creative Writing.

Read more:

Czech PM speaks his mind on world affairs. Cui bono?

Nationalists sue PM for calling Czechs sh*t scared

Klaus: traditions, Christian values and no trendy ideas

Klaus: Czechs have never had it so good

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy