Konference ukázala pět míst, kam mají létat astronauti

Josef Tuček
9. 11. 2007 8:50
Evropa v soutěžení o vesmír zůstává v pozadí

Berlín /Od našeho zpravodaje/ - Evropa se chystá dále zesílit svoji přítomnost ve vesmíru. A přiznává: jde to pomalu.

Je pět míst, kam má smysl posílat evropské astronauty, uvádějí podklady pro účastníky právě probíhající mezinárodní konference o výzkumu vesmíru v Berlíně. Pořádá ji evropská kosmická agentura ESA společně s německým kosmickým střediskem DLR, ale pozvali na ni experty i z dalších kontinentů.

Vytipovanými místy je Mezinárodní kosmická stanice ISS, Měsíc, Mars, některá planetka (asteroid) letící kolem Země a pak takzvané Lagrangeovy body mezi Zemí a Měsícem, v nichž se vyrovnávají vzájemné gravitační síly.

Poletíme, ale ještě nevíme čím

Na Mezinárodní kosmické stanici lidé už několik let pobývají a dělají experimenty. A to včetně astronautů z Evropy. Jenom je tam musí dopravovat americké raketoplány nebo ruské rakety.

Kromě Američanů a Rusů dokáže vynést člověka do vesmíru ještě Čína. Ale Evropská kosmická agentura potřebný dopravní prostředek nemá.

Na Mezinárodní kosmické stanici ISS už astronauti pracují: na snímku z 30. října jeden z nich, Scott Parazynski, dokončuje poslední vnější úpravy nového modulu.
Na Mezinárodní kosmické stanici ISS už astronauti pracují: na snímku z 30. října jeden z nich, Scott Parazynski, dokončuje poslední vnější úpravy nového modulu. | Foto: Reuters

Právě nyní sice dokončuje automatickou kosmickou loď označovanou zkratkou ATV (Automated Transfer Vehicle), ale ta bude na kosmickou stanici přepravovat pouze náklad, nikoli lidi. Což je nakonec v jejich zájmu, protože ATV bude jednosměrná: po vyložení nákladu se od stanice odpojí a pak shoří v zemské atmosféře.

Kliper bez Evropanů

Agentura ESA sice uvažovala, že se bude podílet na vývoji ruské obdoby raketoplánu, zvané Kliper, ale nesehnala na to od členských zemí peníze. Na konferenci v Berlíně už její generální ředitel Jean-Jacques Dordain o evropské účasti na projektu mluvil jen v minulém čase. Jiné plány na evropský raketoplán zůstávají mlhavé.

Takže kdy se k prvnímu svému vytipovanému cíli evropští astronauti poprvé dopraví ve vlastním plavidle, zůstává nejisté.

Znovu na Měsíc. Po půlstoletí

Druhý navrhovaný cíl, Měsíc, už taky lidské návštěvy zažil. Již v letech 1969 až 1972, v rámci amerického programu Apollo. To bylo ovšem součástí prestižní a dobře financované soutěže s tehdejším Sovětským svazem a věda byla až na druhém místě.

Na Marsu zatím pracují jenom pozemské automaty.
Na Marsu zatím pracují jenom pozemské automaty. | Foto: NASA

Teď by se hodilo začít tam s vědeckým výzkumem naplno. Ovšem rozpočty všech zúčastněných stran jsou omezenější.

Američané ještě před pár lety říkali, že chtějí na Měsíci znovu vysadit člověka do roku 2015. Teď už hovoří spíše o roku 2018 nebo až 2020. A pracují na vývoji nové kosmické lodě, která tam lidskou posádku donese.

Evropská kosmická agentura nepředpokládá, že by americký náskok předhonila. Zatím má obecnou vizi, že by vlastního člověka na Měsíc vyslala kolem roku 2025. A vhodný dopravní prostředek, jak už bylo zmíněno, nemá ani na plánech.

Mars v mlze, Rusové mají zájem

Ještě mlhavější plány obestírají let lidské posádky na Mars. Američané by na něm chtěli rozvinout vlajku kolem roku 2030. Evropané o žádném datu ani nemluví.

Asteroid. Kdy si na něj stoupne člověk?
Asteroid. Kdy si na něj stoupne člověk? | Foto: NASA

Co je zajímavé, ruská kosmická agentura Roskosmos ve svých vizích uvádí, že by někdy po roce 2020 poslala své kosmonauty k rudé planetě. Rusové tedy nechtějí na Měsíc, ale rovnou na Mars, kde by byli jako první.

Mimo časové i technické představy

Úplně mimo jakékoli časové i technické představy je pak let člověka k planetce putující Sluneční soustavou někde v dostupné vzdálenosti. Někteří účastníci berlínské konference soudili, že by stačilo, kdyby tam směřovala jenom evropská robotická mise, bez člověka.

A mimo konkrétnější vize je i osazení Lagrangeových bodů. Vyznačují se tím, že se v nich vzájemně ruší gravitační síly Země a Měsíce. Tam se tedy dá natrvalo umístit vesmírná stanice, překládat náklady dopravované mezi Zemí a Měsícem a podobně. Těchto bodů je pět, ale nejdostupnější je jeden, přímo na spojnici obou těles.

Mezinárodní spolupráce: odsud posud

Všechny tyto cíle mohou být samozřejmě dosaženy v mezinárodní spolupráci, bez vzájemného soutěžení jednotlivých zemí.

Na konferenci v Berlíně však zástupci ESA konstatovali, že Američané se o některé technologie nechtějí s nikým dělit. Zčásti kvůli udržení svého prvenství a jeho využití pro domácí průmysl, zčásti i z bezpečnostních důvodů je nepředávají novým zemím, které se pouštějí do kosmického výzkumu, jako je Čína, Indie či Brazílie. A některé technologie si střeží i před Evropany.

Naopak evropská ESA se spolupráci s Indií, Brazílií ani Čínou nebrání. Což může zkomplikovat vztahy s Američany...

Určité soupeření v závodech o vesmír tedy zřejmě potrvá. Evropa v něm však opravdu čelné místo ještě dlouho nezaujme.

 

Evropská automatická kosmická loď ATV (v popředí) se v představě kreslíře blíží k Mezinárodní vesmírné stanici, kam nese svůj náklad.
Evropská automatická kosmická loď ATV (v popředí) se v představě kreslíře blíží k Mezinárodní vesmírné stanici, kam nese svůj náklad. | Foto: ESA
Další podrobnosti o konferenci v Berlíně najdete ZDE. 
 

Právě se děje

před 9 minutami

ÚOHS potrestal pět firem, uzavřely kartelovou dohodu na IT zakázku v Přerově

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pět společností, které se zabývají přenosem dat a informací, pokutami v souhrnné výši přesahující 118 milionů korun. Důvodem byla kartelová dohoda, kterou firmy AutoCont, Tesco SW, O2 Czech Republic, Emos a Bach systems uzavřely o veřejné zakázce vypsané přerovskou radnicí. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Kartelovou dohodu úřad potrestal letos v únoru, o rozhodnutí ale informoval až nyní po nástupu nového předsedy Petra Mlsny. Ten chce o rozhodnutích informovat častěji a více je zdůvodňovat.

"Uvedené společnosti si prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělily plnění veřejné zakázky zadávané městem Přerovem a všechny (s výjimkou společnosti O2 Czech Republic) se podílely i na tvorbě zadání předmětné zakázky, a to vše s cílem ovlivnit její výsledek tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy