Kaplický turns down award over library dispute

CzechNews
21. 10. 2008 13:30
Czech-born architect says Czech ministry is hampering his winning project
Jan Kaplický and his controversial "blob" library design.
Jan Kaplický and his controversial "blob" library design. | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - Czech-born architect Jan Kaplický said yesterday he would not accept a state award for which he had been selected by the Culture Ministry.

"You must understand my position. The ministry is trying to scrap my library project," Kaplický told Aktuálně.cz, referring to his winning design for a new National Library in Prague.

The project is now suspended after Culture Minister Václav Jehlička said in the summer the government did not have enough money to build the library according to Kaplický's "blob" design.

The ministry is also investigating legal complaints against the contest in which Kaplický's design was selected and allegations that the National Library misused public funds.

Kaplický was supposed to receive the prize along with other artists awarded for extraordinary contributions to Czech art on Tuesday 28 October during a special ceremony at the Czech Museum of Music in Prague. Each winner will be awarded CZK 300,000.

"I want to wait for the time when I really achieve something for Czech architecture and culture. I haven't been very successful in the past 18 months," the architect said later to the ČTK agency.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy