Kaplický má dostat cenu od ministra kultury. Nechce ji

Kateřina Eliášová
20. 10. 2008 10:48
Kaplický cenu odmítl kvůli sporům o blob
Jan Kaplický cenu ministerstva nechce
Jan Kaplický cenu ministerstva nechce | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo kultury dnes oznámilo nominace na státní ceny. Jedním z těch, kdo ji měl získat za přínos v oblasti architektury, je Jan Kaplický.

Aktuálně.cz to potvrdily dva zdroje z ministerstva kultury.

Kaplický, který navrhl pro Prahu novou budovu Národní knihovny, cenu podle stejných zdrojů odmítl. Sám architekt ale tuto skutečnost nechtěl komentovat.

"Žádný komentář. Uvědomte si, v jaké pozici jsem, když se tady ministerstvo snaží dusit knihovnu," řekl Aktuálně.cz světoznámý architekt. "Já tu cenu prostě nemám, prostě jsem ji nedostal a hotovo," dodal.

Hned dva lidé Aktuálně.cz potvrdili, že Kaplický napsal ministerstvu dopis, ve kterém se ceny zříká. On sám ale existenci takového dopisu popřel a ani ministerstvo jej nechce oficiálně komentovat.

Cenu měl Kaplický převzít příští úterý při společném ceremoniálu v Českém muzeu hudby na Malé Straně. Všichni ocenění dostanou odměnu 300 000 korun.

Cena za architekturu tak prostě nebude mít svého nositele. "Cena se prostě neudělí," potvrdil Aktuálně.cz zdroj z ministerstva.

Situace kolem nové budovy Národní knihovny se zkomplikovala ve chvíli, kdy ministr kultury Václav Jehlička oznámil, že na ni nejsou peníze. V současné chvíli se ministerstvo snaží zjistit, jestli Národní knihovna neporušila zákon při zadávání soutěže a jestli nezneužila státní peníze.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy