Kam na pivo? Leda do herny. Děčín to chce změnit

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 9. 2013 17:10
Reportáže z českých ghett. Jak města řeší problém hazardu?
Foto: Aktuálně.cz
  • Reportáž je součástí seriálu, v němž mapujeme potíže s hazardem ve městech a obcích, kde se nacházejí sociálně vyloučené lokality.
 

Děčín - Kdo si chce večer v Děčíně zajít na pivo, v obyčejných restauracích nebo barech nepochodí. V pozdějších hodinách už mívají otevřeno pouze herny.

Tak popisuje realitu někdejšího okresního města na soutoku Labe a Ploučnice místní radní Vlastimil Pažourek. "S takovým městem není něco v pořádku," míní radní.

Pažourek platí za místního "bojovníka proti hazardu". K tažení proti loteriím ho přiměla právě skutečnost, že společenský život města se smrskl na návštěvu heren.

V děčínských ulicích jsou desítky provozoven, kde si lze zahrát, od začouzených hospod, ve kterých se v temném rohu krčí jeden automat, až po stylové sportbary s řadou moderních přístrojů.

Hraje se například na vyloučeném sídlišti Boletice na jižní periferii města. Doslova přehlídka heren místy doplněná zastavárnami se nachází u vlakového nádraží ve čtvrti Podmokly, kde žije velká část sociálně slabších Romů. K nádraží pak přiléhají ulice Ústecká a Teplická, které odborníci označují přímo za sociálně vyloučené lokality.

Radní Vlastimil Pažourek - za Děčín bez heren.
Radní Vlastimil Pažourek - za Děčín bez heren. | Foto: Vojtěch Marek

"Situace kolem heren je tu velmi negativní. Ve městě je spousta heren, nabaluje se na ně řada sociálně patologických jevů a regulace je jen částečná," popsal situaci ředitel Agentury pro sociální začleňování Pavel Zeman.

"Kolem hlavní ulice s automaty máme největší počet drobných přestupků," cituje Pažourek z policejních statistik. Původně se rýsoval úplný zákaz automatů, nakonec ale vedení města ustoupilo. V nové vyhlášce tak platí zákaz hraní po 22. hodině a povoleny jsou pouze automaty, nikoli VLT terminály.

"Pohádali jsme se o tom v koalici, musel jsem přistoupit na kompromis," vysvětluje Pažourek, proč jeho koalice nakonec nevystavila hernám jasnou stopku.

"Další omezení bychom určitě doporučili. Těm lidem to znesnadní možnost prohrát sociální dávky," myslí si Michal Kratochvíl z Agentury pro sociální začleňování, který má na starosti právě problematické oblasti v Děčíně.

I částečná regulace ale podle Pažourka pomáhá. Omezení už stačilo část heren vystrnadit. "Zůstalo tak 40 % automatů, 60 % šlo pryč," odhaduje radní při obchůzce heren, cestou se zdraví s občany. "Tady byla herna a už je pryč," ukazuje například na výkladní skříň realitní kanceláře.

Pětina obyvatel v dluzích

Na rohu ulic Teplická, kde žije řada sociálně slabých, a estrády heren Prokopa Holého stojí zašlá restaurace a hotel Bílý dům. Kolem postávají skupinky Romů.

"To je takový romský podnik, tam taky mají spoustu automatů. A už tam je nápis na prodej, vidíte? Tak jim to asi taky moc nejde," dodává Pažourek a popisuje místní příběh, jak mladý Rom prohrál v automatech tolik, že matka musela zastavit dům.

Nad kávou pak vykresluje neutěšenou situaci lidí v Děčíně. Odhaduje, že předlužených je až 20 % všech obyvatel, z velké části jde právě o Romy. Před exekucí jen za dluhy městu je podle statistik několik tisíc lidí, mnohem víc jich ale dluží bankám nebo lichvářům.

Pažourek ale boj za Děčín bez heren nevzdává. "Do voleb půjdeme s programem nulové tolerance. Uvidíme, co budou chtít lidi. Nemyslete si, že všechno, co v Praze píšete, jak jsou lidi proti hazardu, je pravda," uzavírá radní.

 

Právě se děje

Další zprávy