Írán? Neměli jsme problém, říkají vědci

Vendula Křížová
14. 2. 2006 13:15
Teherán - Vrátili se z Íránu, který je středem pozornosti celého světa. Čeští vědci tam neměli jediný problém. Uvnitř: GALERIE
S českou expedicí spolupracovali i Naser Asadí z Univerzity v Šírázu (vlevo) a představitel geoparku na ostrově Kešm pan Dareshoui.
S českou expedicí spolupracovali i Naser Asadí z Univerzity v Šírázu (vlevo) a představitel geoparku na ostrově Kešm pan Dareshoui. | Foto: Richard Bouda, NAMAK

Čeští speleologové, kteří se v pátek vrátili z Íránu, tvrdí, že karikatury proroka Mohameda se Íránců hluboce dotkly. Protestů se ale podle nich účastní jen radikálové.

"Chování Íránců k nám se nijak nezměnilo," říká jeden z vedoucích expedice Michal Filippi. "Když jsme odjížděli, byli na nás milí a příjemní, jako když jsme do Íránu přijeli," souhlasí jeho kolega z výpravy Jiří Bruthans. Nikdo je na ulici nenapadl kvůli tomu, že jsou bílí, že jsou Evropané.

  • O objevu nejdelší solné jeskyně na světě a expedici NAMAK čtěte ZDE.

O ničem nevěděli

Zatímco mezi Íránem a Dánskem létaly výhrůžky, omluvy a protesty, čeští speleologové, kteří v polovině ledna objevili nejdelší solnou jeskyni na světě nazvanou 3N (zkrácená verze českého názvu jeskyně Tří naháčů), o ničem nevěděli. "Byli jsem v horách nebo v jeskyni, dozvěděli jsme se to až před odletem domů," říká Filippi.

Jeden z vědců íránské univerzity v Šírázu Násir Asadí české expedici celou kauzu oznámil bez velkých emocí. Až později prý jednomu z členů výpravy řekl, že se ho karikatury hluboce dotkly. "Říkal, že je to pro něj niterná věc, že se mu to nelíbí a považuje to za špatné," vzpomíná jeskyňář.

Protestovat a zapalovat vlajky by však podle Filippiho rozhodně nešel. "Není to extremista, je to rozumný člověk a protestovat takovým způsobem je pro něj neadekvátní."

Interiér jeskyně 3N místy nabývá neuvěřitelně velkých rozměrů.
Interiér jeskyně 3N místy nabývá neuvěřitelně velkých rozměrů. | Foto: Marek Audy, NAMAK

Jiná mentalita

V Íránu nebyli čeští vědci poprvé. Zkušenosti s tamními lidmi sbírají už od roku 1998. "Oni to berou úplně jinak, mají úplně jinou mentalitu než Češi nebo Němci, a to je asi ten problém. Nedokáží takovou karikaturu pochopit. Některé věci, které pro nás nic neznamenají, jsou pro ně vším. Ale také naopak," dodávají účastníci expedice.

Podle Michala Filippiho není nic černobílé. "Nikdy nevíte, kde je pravda a jaké je pozadí," říká. Extremisté jsou podle jeho slov všude a nikde se nedočetl, kolik lidí vlajky Dánska a USA před velvyslanectvími pálilo. "Možná se to prostě jen hodilo do mediálního tlaku kvůli atomové energii. Smíchalo se to dohromady a už z toho je kauza," domýšlí Filippi.

#reklama

3N versus Malham

Paradoxní je, že až do poloviny ledna byla nejdelší jeskyní v soli na světě jeskyně Malham v Izraeli. "Trošku napětí tam bylo," přiznává Filippi. Dokonce i vědci z univerzity v Šírázu na české jeskyňáře trochu vyvíjeli nátlak. "Ty vaše vědecké výsledky jsou skvělé, články jsou skvělé, ale ještě lepší by bylo, kdyby ta jeskyně byla nejdelší na světě," cituje íránské kolegy Filippi.

Ani média prý nic nezakrývala a otevřeně dávala najevo, že chtějí, aby jeskyně byla nejdelší. "Psali o nás v novinách, byli jsme i v televizi, taky začali jezdit turisté," říká.

"Všichni jsou teď z našeho objevu nadšení a hlavně jsou rádi, že by to mohlo hodně pomoci novému geoparku, aby byl zapsán na seznam UNESCO," uzavírá Filippi.

Geopark vznikl na ostrově Kešm před půl rokem, aby chránil unikátní geologické útvary včetně takzvaných solných pňů.

 

Právě se děje

Další zprávy