Govt survives no-confidence vote

CzechNews
22. 10. 2008 19:15
Premier speaks of policy modifications in face of ebbing support among own MPs
PM Mirek Topolánek stays in power despite ebbing loyalty among MPs.
PM Mirek Topolánek stays in power despite ebbing loyalty among MPs. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prague - The opposition Social Democrats (ČSSD) today came five votes short of toppling PM Mirek Topolánek's government in a vote of no confidence after only 96 of 200 MPs supported the motion.

Still, the unity of the governing coalition was shaken when five coalition MPs refused to back the government in the vote. Three MPs from Topolánek's Civic Democrats (ODS) abstained and two Green Party MPs left the chamber before the voting.

On the other hand, former Social Democrat Miloš Melčák (unaffiliated) and Petr Wolf (ČSSD) backed the government by voting against the motion.

"The governing coalition has the support of only 97 MPs. If it initiated a vote of confidence, it would not get its 101 votes," said ČSSD leader Jiří Paroubek. "It is not possible to go on towards the [EU] presidency with such a weak mandate."

Mr Topolánek rejected the claim that his government is too weak. "This government has weathered the fourth no-confidence vote and it will stay in place. I am glad that we are getting the time we need to work and finish the goals we outlined in our policy statement," he said.

Leaders see need for policy 'corrections'

At the same time the premier admitted that his cabinet might have to modify some of its policies in the light of last week's debacle in the regional elections.

He said the three coalition partners - ODS, Christian Democrats (KDU-ČSL) and Greens - will have to discuss "what we want to achieve in an immediate future, where we made mistakes and where our communication towards the public was inadequate". Topolánek added his cabinet would go on with those plans that will be "feasible and acceptable for the public" and that will have the support of at least 101 MPs.

A similar statement came from Martin Bursík, Green Party leader and environment minister: "We are halfway through our term. We ourselves will evaluate our governance and adopt corrections."

 

Právě se děje

před 48 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy