Gorilka Moja je samička

Veronika Dospělová
16. 5. 2006 14:49
Praha - Po roce a půl dnes pražská Zoo zveřejnila pravděpodobné pohlaví gorilky Moji, což ve svahilštině znamená první.
Malé Moje je už rok a půl
Malé Moje je už rok a půl | Foto: Zoo Praha

Moja je skutečně první mládě gorily narozené v České republice.

Tato nejdiskutovanější otázka, kterou zahrada v posledních letech řešila, se objasnila až po opakovaných testech DNA. Ty prováděli nezávisle na sobě Výzkumný ústav živočišné výroby v Praze - Uhříněvsi a Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR v Brně. DNA malé Moji se získávalo průběžně z čerstvého trusu, například u slin by totiž bylo velké riziko kontaminace. Tyto odběry se uskutečnily asi šestkrát.

Pohlaví určili z trusu

Určení pohlaví mláděte gorily je složitý proces, bez exaktních vědeckých metod prakticky nemožný, nadá se například určit podle fotografií či filmového záznamu. Ing. Tomáš Kott z pražského výzkumného ústavu měl k dispozici nejen vzorky trusu ale i vzorky krve ostatních goril ve smečce pro porovnání. Dle jeho slov pracoval na určení pohlaví gorily poprvé a testy vyžadovaly mnohá opakování.

Podle ředitele Petra Fejka je prioritní, že je mládě v pořádku a zdravé, proto nepřipadalo v úvahu odebrání mláděte matce kvůli určování pohlaví. Je zbytečné uvádět gorily do bližší interakce s člověkem, protože je zde samozřejmě nebezpečí určité identifikace. K otázce, jsou-li výsledky jednoznačné, odpověděl Ing. Kott, že jednoznačné není nikdy nic. Sám za sebe může ale říci, že Moja je samička. Ke stejnému výsledku došel i Ústav biologie v Brně. 

Samiček je málo, Zoo je na Moju hrdá

Pro ředitele Fejka i ošetřovatele Marka Ždánského je to dobrá zpráva, protože gorilých samců je celkově na světě více, přičemž v každé smečce je samec jeden. Hrozila by tak následná separace nebo umístění do tzv. "samčí smečky". Moja každopádně, nejspíš v 7 až 8 letech, zahradu opustí a bude převezena do nějaké jiné evropské zoo. Je to z důvodů dovršení pohlavní dospělosti a nebezpečí páření vlastním otcem. Na světě se ročně narodí jen asi 5 gorilých mláďat, což je samozřejmě jeden z důvodů velkého mediálního zájmu a oprávněné hrdosti Zoo Praha. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
Další zprávy