Gorilka Moja je samička

Veronika Dospělová
16. 5. 2006 14:49
Praha - Po roce a půl dnes pražská Zoo zveřejnila pravděpodobné pohlaví gorilky Moji, což ve svahilštině znamená první.
Malé Moje je už rok a půl
Malé Moje je už rok a půl | Foto: Zoo Praha

Moja je skutečně první mládě gorily narozené v České republice.

Tato nejdiskutovanější otázka, kterou zahrada v posledních letech řešila, se objasnila až po opakovaných testech DNA. Ty prováděli nezávisle na sobě Výzkumný ústav živočišné výroby v Praze - Uhříněvsi a Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR v Brně. DNA malé Moji se získávalo průběžně z čerstvého trusu, například u slin by totiž bylo velké riziko kontaminace. Tyto odběry se uskutečnily asi šestkrát.

Pohlaví určili z trusu

Určení pohlaví mláděte gorily je složitý proces, bez exaktních vědeckých metod prakticky nemožný, nadá se například určit podle fotografií či filmového záznamu. Ing. Tomáš Kott z pražského výzkumného ústavu měl k dispozici nejen vzorky trusu ale i vzorky krve ostatních goril ve smečce pro porovnání. Dle jeho slov pracoval na určení pohlaví gorily poprvé a testy vyžadovaly mnohá opakování.

Podle ředitele Petra Fejka je prioritní, že je mládě v pořádku a zdravé, proto nepřipadalo v úvahu odebrání mláděte matce kvůli určování pohlaví. Je zbytečné uvádět gorily do bližší interakce s člověkem, protože je zde samozřejmě nebezpečí určité identifikace. K otázce, jsou-li výsledky jednoznačné, odpověděl Ing. Kott, že jednoznačné není nikdy nic. Sám za sebe může ale říci, že Moja je samička. Ke stejnému výsledku došel i Ústav biologie v Brně. 

Samiček je málo, Zoo je na Moju hrdá

Pro ředitele Fejka i ošetřovatele Marka Ždánského je to dobrá zpráva, protože gorilých samců je celkově na světě více, přičemž v každé smečce je samec jeden. Hrozila by tak následná separace nebo umístění do tzv. "samčí smečky". Moja každopádně, nejspíš v 7 až 8 letech, zahradu opustí a bude převezena do nějaké jiné evropské zoo. Je to z důvodů dovršení pohlavní dospělosti a nebezpečí páření vlastním otcem. Na světě se ročně narodí jen asi 5 gorilých mláďat, což je samozřejmě jeden z důvodů velkého mediálního zájmu a oprávněné hrdosti Zoo Praha. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy