Gipsy.cz v Moskvě nepomohl ani Superman

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 5. 2009 9:45
Praha - Skupině Gipsy.cz se v Moskvě nepodařilo postoupit do finále Eurosongu. Napodobila tak kapelu Kabát a Terezu Kerndlovou, kteří předloni a loni rovněž skončili v semifinále.
Foto: eurosong.cz

V úterním, prvním semifinálovém kole bylo včetně Gipsy.cz osmnáct účastníků. Do finále postoupila desítka z nich: zástupci Turecka, Švédska, Izraele, Portugalska, Malty, Finska, Bosny a Hercegoviny, Rumunska, Arménie a Islandu.

Devět nejlepších účastníků volili diváci prostřednictvím mobilních telefonů a jednoho finalistu dodala odborná porota. Celkem je tak již známo 15 účastníků sobotního finále.

Podle pravidel se automaticky do finále dostali zástupci vítězné země z loňské soutěže a čtyři zástupci vyspělých zemí - Anglie, Francie, Německa a Španělska. Druhé semifinále je ve čtvrtek; finále bude mít celkem pětadvacet účastníků.

Přenos spolu s populárním ruským moderátorem Andrejem Malachovem uváděla britská topmodelka ruského původu Natalja Vodjanovová. Dohromady vytvořili nadšeneckou dvojici ve stylu "právě odlétáme na poslední prodloužené jízdy".

Západ má navrch

Večer musel udělat radost všem popkulturním imperialistům, protože potvrdil svůdnou dominanci globální (tedy převážně angloamerické) scény. Tentokrát souboj hudebně poněkud ustoupil od svérázné prezentace lidové kultury a nesl se spíš pod heslem Kdo nejlíp napodobí něco známého hůř než originál a přidá k tomu jen malou nápovědu, ze které země pochází.

K vidění tu tak byla turecká Beyoncé, rumunská Anastacia, Transglobal Underground z Ázerbajdžánu, hercegbosenští uniformovaní Coldplay, slovinští Bon Jovi i běloruský Láďa Křížek.

Západ a sever Evropy zastupovali švýcarští U2, finská diskotéka, švédská rocková opera a islandská muzikálová romantika. K tamní zpěvačce se váže jeden z mála vtípků moderátora Jana Rejžka, který podotknul: "A když přidáme, že nekouří, nepije a nadto třídí odpadky, není co dodat".

O druhý se pokusil při závěrečném ruském bloku, kam se vešli Alexandrovci i navrátivší se Tatu. Možná nejzábavnější - a vlastně i nejsvébytnější - část programu okomentoval tím, že by k ní měla spíš co říct Jiřina Švorcová.

Supergipsy neuspěl

Gipsy.cz se představili s ironickou písní Aven Romale. Frontman Radoslav Banga vystupoval v kostýmu jakéhosi Supermana, který je podle něj "supergipsy".

Ruský 1. kanál, který soutěž živě přenášel, označil kapelu Gipsy.cz za jednu z nejznámějších českých skupin na světě. Čeští fanoušci nesměli podle pravidel soutěže hlasovat pro zástupce své země.

Gipsy.cz byli teprve čtvrtým českým zástupcem v projektu dříve známém jako Velká cena Eurovize. Romskou skupinu, která loni nepostoupila z národního kola Eurosongu s písní Benga Beating, nominovala na letošní ročník soutěže přímo Česká televize.

Již v roce 1968 se soutěže zúčastnil Karel Gott, který však reprezentoval Rakousko; pak se Česko vrátilo až v roce 2007.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy