Obrazem: Ornitologové značili husy velké. Rentgen odhalil broky ve třetině z nich

Obrazem: Ornitologové značili husy velké. Rentgen odhalil broky ve třetině z nich
Kdo se byl letos na přelomu května a června projít třeba u rybníka v Turovci na Táborsku, mohl potkat skupinu lidí, kteří z vody odnášeli husy. Klidně i čtyři naráz. Jednalo se o ornitology a dobrovolníky, kteří se věnují odchytu a značení, takzvanému límcování, hus velkých. Zhruba stovka jich za husami letos během jara po Česku najezdila přes pět tisíc kilometrů.
Husy velké žijí především v močálech, jezerech či rybnících. Letos se ve čtrnácti předem vytipovaných lokalitách podařilo odchytit 112 hus. "Smyslem akce je zjistit migraci hus velkých, případně změny, které v posledních desetiletích probíhají, a lépe je díky tomu chránit," vysvětluje ornitolog Michal Podhrázský ze Safari Parku Dvůr Králové.
Na stavech hus se letos projevil velmi chladný duben a květen - housat z prvních snůšek přežilo málo a většinou byla housata ještě malá na to, aby je ornitologové mohli označit nezaměnitelným límcem.
Čeští ornitologové byli jedni z prvních, kdo začal v minulém století dávat husám límce na krk. "Nejdříve to byly jen červené límce bez kódu, takže když husa odletěla třeba do Alžírska, vědělo se jen, že tam doletěla, ale chyběla informace, o jakého konkrétního jedince se jedná. V roce 1977 se proto na límce začaly lepit čísla. Tím pádem jste věděli, že třeba husa okroužkovaná v červnu na Lednických rybnících doletěla do Maďarska," vysvětluje Podhrázský. Zobrazit 20 fotografií
Foto: Archiv Michala Podhrázského
Michaela Endrštová Michaela Endrštová
3. 7. 2021 13:12
Ornitologové společně s dobrovolníky letos odchytili různě po Česku 112 hus velkých. Ptáky následně značili, měřili, vážili i vozili na rentgen, kterým zjišťují přítomnost broků. Podívejte se, jak takový odchyt hus velkých vypadá. Fotografie byly pořízené v různých lokalitách.
 

Právě se děje

Další zprávy