Foto: Jak to vypadá v ostravské osadě Bedřiška, o jejíž záchranu bojují nejen Romové

Foto: Jak to vypadá v ostravské osadě Bedřiška, o jejíž záchranu bojují nejen Romové
Z hlavní Plzeňské ulice v Ostravě nedaleko vlakového nádraží ve Svinově vede nenápadná odbočka. Do zcela jiného světa - do osady Bedřiška.
Vzrostlá alej vede kolem bývalého dolu Bedřich, který dal místu jméno. Původně se jednalo o hornickou kolonii s desítkami tzv. finských dřevěných domků a jedním cihlovým bytovým domem.
Osada si žije vlastním životem, ale není tu hluk, chaos ani binec. Tedy už ne.
Osada si prožila mezi lety 2000-2010 peklo. Radnice obvodu Mariánské Hory a Hulváky v čele s Lianou Janáčkovou, známou svými rasistickými výroky, sem sestěhoval nejproblémovější romské rodiny.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 10. 2018 8:02
Nahlédněte do ostravské osady Bedřiška, kde bok po boku žijí Romové s ostatními a bojují s radnicí i s nepřizpůsobivými rodinami.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy