Foto: Jak to vypadá v ostravské osadě Bedřiška, o jejíž záchranu bojují nejen Romové

Foto: Jak to vypadá v ostravské osadě Bedřiška, o jejíž záchranu bojují nejen Romové
Z hlavní Plzeňské ulice v Ostravě nedaleko vlakového nádraží ve Svinově vede nenápadná odbočka. Do zcela jiného světa - do osady Bedřiška.
Vzrostlá alej vede kolem bývalého dolu Bedřich, který dal místu jméno. Původně se jednalo o hornickou kolonii s desítkami tzv. finských dřevěných domků a jedním cihlovým bytovým domem.
Osada si žije vlastním životem, ale není tu hluk, chaos ani binec. Tedy už ne.
Osada si prožila mezi lety 2000-2010 peklo. Radnice obvodu Mariánské Hory a Hulváky v čele s Lianou Janáčkovou, známou svými rasistickými výroky, sem sestěhoval nejproblémovější romské rodiny.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 10. 2018 8:02
Nahlédněte do ostravské osady Bedřiška, kde bok po boku žijí Romové s ostatními a bojují s radnicí i s nepřizpůsobivými rodinami.
 

Právě se děje

před 49 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy