Foto: Češi pluli na pravěkém člunu a přepsali dějiny. Ty se mýlily o tisíce let

Foto: Jan Bartoň/Expedice Monoxylon
hrz hrz
30. 6. 2019 20:40
Výprava experimentálních archeologů Monoxylon III v Egejském moři mezi 25. květnem a 9. červnem v replice pravěkého plavidla z jednoho kusu dubového kmene úspěšně absolvovala více než 400 kilometrů. Experimentem zjistili, jak dlouhé a jaké trasy šlo na takové lodi zdolat. Tím světu ukázali, jak se mohlo před osmi tisíci lety kolonizovat Středomoří. "Popisky v národním archeologickém muzeu na Krétě začínají tím, že lidé 3000 let před naším letopočtem konali příbřežní plavbu na krátké vzdálenosti, když bylo dobré počasí. My jsme tuto hranici posunuli několik tisíc let do minulosti," říká vedoucí expedice Radomír Tichý.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy