Foto: Češi pluli na pravěkém člunu a přepsali dějiny. Ty se mýlily o tisíce let

Foto: Češi pluli na pravěkém člunu a přepsali dějiny. Ty se mýlily o tisíce let
Na počátku všeho byla otázka docenta Radomíra Tichého (zvaného Náčelník), na jakých plavidlech se lidé přepravovali v nejstarším období zemědělského pravěku. A tak se zrodila představa využívání dřevěných lodí, které byly vydlabané z jednoho kusu kmene (tzv. monoxyly). Jelikož je nutné v rámci experimentální archeologie hypotézy ověřovat, vznikla idea expedic Monoxylon.
Člun expedice Monoxylon I měl hypotetickou podobu, protože za období, které měla expedice úrovní plavby představovat, byla vybrána mladší doba kamenná (neolit). Z této historické epochy nebyly v roce 1995 známy žádné nálezy dlabaných člunů ve Středomoří.
Ovšem nález pravěkého monoxylonu v Dánsku jasně dokládal použití takového typu plavidla v pobřežní námořní plavbě. Expedice Monoxylon I byla uskutečněna v roce 1995. Motivem byl test přepravy lidí, plodin a zvířat pomocí člunu.
Dlabaný člun první expedice byl v rámci experimentu vyroben z kmene topolu pomocí techniky vypalování. Zkoušeno bylo také opracování dřeva věrnými replikami dobových teslic a seker z období neolitu (mladší doby kamenné).
Foto: Jan Bartoň/Expedice Monoxylon
hrz hrz
30. 6. 2019 20:40
Výprava experimentálních archeologů Monoxylon III v Egejském moři mezi 25. květnem a 9. červnem v replice pravěkého plavidla z jednoho kusu dubového kmene úspěšně absolvovala více než 400 kilometrů. Experimentem zjistili, jak dlouhé a jaké trasy šlo na takové lodi zdolat. Tím světu ukázali, jak se mohlo před osmi tisíci lety kolonizovat Středomoří. "Popisky v národním archeologickém muzeu na Krétě začínají tím, že lidé 3000 let před naším letopočtem konali příbřežní plavbu na krátké vzdálenosti, když bylo dobré počasí. My jsme tuto hranici posunuli několik tisíc let do minulosti," říká vedoucí expedice Radomír Tichý.
 

Právě se děje

Další zprávy