Foto: Češi pluli na pravěkém člunu a přepsali dějiny. Ty se mýlily o tisíce let

Foto: Češi pluli na pravěkém člunu a přepsali dějiny. Ty se mýlily o tisíce let
Na počátku všeho byla otázka docenta Radomíra Tichého (zvaného Náčelník), na jakých plavidlech se lidé přepravovali v nejstarším období zemědělského pravěku. A tak se zrodila představa využívání dřevěných lodí, které byly vydlabané z jednoho kusu kmene (tzv. monoxyly). Jelikož je nutné v rámci experimentální archeologie hypotézy ověřovat, vznikla idea expedic Monoxylon.
Člun expedice Monoxylon I měl hypotetickou podobu, protože za období, které měla expedice úrovní plavby představovat, byla vybrána mladší doba kamenná (neolit). Z této historické epochy nebyly v roce 1995 známy žádné nálezy dlabaných člunů ve Středomoří.
Ovšem nález pravěkého monoxylonu v Dánsku jasně dokládal použití takového typu plavidla v pobřežní námořní plavbě. Expedice Monoxylon I byla uskutečněna v roce 1995. Motivem byl test přepravy lidí, plodin a zvířat pomocí člunu.
Dlabaný člun první expedice byl v rámci experimentu vyroben z kmene topolu pomocí techniky vypalování. Zkoušeno bylo také opracování dřeva věrnými replikami dobových teslic a seker z období neolitu (mladší doby kamenné).
Foto: Jan Bartoň/Expedice Monoxylon
hrz hrz
30. 6. 2019 20:40
Výprava experimentálních archeologů Monoxylon III v Egejském moři mezi 25. květnem a 9. červnem v replice pravěkého plavidla z jednoho kusu dubového kmene úspěšně absolvovala více než 400 kilometrů. Experimentem zjistili, jak dlouhé a jaké trasy šlo na takové lodi zdolat. Tím světu ukázali, jak se mohlo před osmi tisíci lety kolonizovat Středomoří. "Popisky v národním archeologickém muzeu na Krétě začínají tím, že lidé 3000 let před naším letopočtem konali příbřežní plavbu na krátké vzdálenosti, když bylo dobré počasí. My jsme tuto hranici posunuli několik tisíc let do minulosti," říká vedoucí expedice Radomír Tichý.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy