Karlštejn z chleba, Mona Lisa z rýže i zcestovalé slepice. Třicet let českých rekordů

Karlštejn z chleba, Mona Lisa z rýže i zcestovalé slepice. Třicet let českých rekordů
V úterý 8. září ve Valdštejnské zahradě v Praze slavnostně otevřeli výstavu "30 let pelhřimovských rekordů" předseda Senátu Miloš Vystrčil (na snímku vlevo, někdejší hejtman Vysočiny, kam spadá Pelhřimov), prezident Agentury Dobrý den, která spravuje Českou databanku rekordů a provozuje Muzeum rekordů a kuriozit, Miroslav Marek (uprostřed) a místopředseda Senátu a senátor zvolený za obvod Pelhřimov Milan Štěch.
"Snažíme se dát prostor i bezejmenným lidem, rekordmanům, kteří mají touhu v něčem vyniknout, být v něčem první či vymyslet legrácku, kterou před nimi ještě nikdo nikdy nedělal," vysvětlil podstatu České databanky rekordů a pelhřimovské agentury Miroslav Marek.
Židloběžec. Na kancelářské židli v roce 2011 ujel 378 kilometrů. Spotřeboval na to 17 dní, troje boty a dva podvozky. "Myslíme si, že když se budeme zabývat byť věcmi, které vypadají možná jednoduše a možná jako recese, tak to bude mnohem lepší, než když se tu budeme vzájemně pošťuchovat a napadat," vysvětluje Marek.
Někteří rekordmani se účastnili i slavnostního otevření výstavy u budovy Senátu. Například tento nejrychlejší karikaturista na světě Lubomír Vaněk, který se zapsal do knihy rekordů tím, že za tři hodiny nakreslil 382 karikatur přítomných lidí.
Foto: Agentura Dobrý den Pelhřimov/Dobryden.cz
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 9. 2020 19:52
Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově slaví 30 let existence. Jubileum si připomíná velkou retrospektivní výstavou ve Valdštejnské zahradě na půdě českého Senátu. Více než 300 fotografií z let 1990–2020 zachycuje unikátní okamžiky, kdy vznikaly rekordy, které posléze Agentura Dobrý den zapsala do České knihy rekordů. Výstava potrvá do 1. října.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy