Karlštejn z chleba, Mona Lisa z rýže i zcestovalé slepice. Třicet let českých rekordů

Karlštejn z chleba, Mona Lisa z rýže i zcestovalé slepice. Třicet let českých rekordů
V úterý 8. září ve Valdštejnské zahradě v Praze slavnostně otevřeli výstavu "30 let pelhřimovských rekordů" předseda Senátu Miloš Vystrčil (na snímku vlevo, někdejší hejtman Vysočiny, kam spadá Pelhřimov), prezident Agentury Dobrý den, která spravuje Českou databanku rekordů a provozuje Muzeum rekordů a kuriozit, Miroslav Marek (uprostřed) a místopředseda Senátu a senátor zvolený za obvod Pelhřimov Milan Štěch.
"Snažíme se dát prostor i bezejmenným lidem, rekordmanům, kteří mají touhu v něčem vyniknout, být v něčem první či vymyslet legrácku, kterou před nimi ještě nikdo nikdy nedělal," vysvětlil podstatu České databanky rekordů a pelhřimovské agentury Miroslav Marek.
Židloběžec. Na kancelářské židli v roce 2011 ujel 378 kilometrů. Spotřeboval na to 17 dní, troje boty a dva podvozky. "Myslíme si, že když se budeme zabývat byť věcmi, které vypadají možná jednoduše a možná jako recese, tak to bude mnohem lepší, než když se tu budeme vzájemně pošťuchovat a napadat," vysvětluje Marek.
Někteří rekordmani se účastnili i slavnostního otevření výstavy u budovy Senátu. Například tento nejrychlejší karikaturista na světě Lubomír Vaněk, který se zapsal do knihy rekordů tím, že za tři hodiny nakreslil 382 karikatur přítomných lidí.
Foto: Agentura Dobrý den Pelhřimov/Dobryden.cz
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 9. 2020 19:52
Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově slaví 30 let existence. Jubileum si připomíná velkou retrospektivní výstavou ve Valdštejnské zahradě na půdě českého Senátu. Více než 300 fotografií z let 1990–2020 zachycuje unikátní okamžiky, kdy vznikaly rekordy, které posléze Agentura Dobrý den zapsala do České knihy rekordů. Výstava potrvá do 1. října.
 

Právě se děje

před 32 minutami

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy