Foto: Čeští vědci na Špicberkách zkoumají změny klimatu

Foto: Čeští vědci na Špicberkách zkoumají změny klimatu
Vědci z Jihočeské univerzity doposud na Špicberkách pracovali jen na pronajaté terénní základně.
Materiál do terénu je uskladněn ve dvou kontejnerech v bývalém ruském městečku Pyramiden, proto používáme mimo vlajky české i ruskou vlajku vedle norské (Svalbard spravují Norové).
Vegetační mapování (Saša Bernardová a Eva Myšková).
Tomáš Tyml odebírá vzorky améb.
Foto: Jan Kavan
Aktuálně.cz ČTK Jan Kavan, Aktuálně.cz, ČTK
23. 6. 2014 11:03
Jihočeská univerzita otevře svou vlastní polární stanici na Špicberkách. Podívejte se na fotky z jedné z dosavadních expedic.

Čeští vědci z Jihočeské univerzity jezdí studovat polární přírodu na Špicberky už čtvrt století. Posuzují například reakce a změny klimatu v konkrétním území i vliv lidí na něj.

Doposud na Špicberkách pracovali jen na pronajaté terénní základně. Nový objekt, který právě nyní otevírají, je jedinou českou arktickou polární stanicí. 

Podívejte se na snímky z jedné z dřívějších expedic. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy