Ztráty a nálezy pro 21. století. Novinka slibuje velkou webovou databázi a odměny nálezcům

Alice Stejskalová Jiří Hovorka ČTK Alice Stejskalová, Jiří Hovorka, ČTK
13. 7. 2016 16:07
V Česku zahajuje provoz bezplatná online databáze nalezených věcí. Ambice projekt nemá malé. Chce vybudovat online centrální evidenci ztrát a nálezů pro Česko. Ta má fungovat jako jednotné místo, kde by se měla většina ztracených a následně nalezených věcí soustředit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Ztracené klíče nebo třeba mobil by měly být v Česku nově snáze k nalezení. Pokud tedy nálezce bude poctivý.

V Česku totiž zahajuje provoz bezplatná online databáze nalezených věcí. Služeb portálu Eztraty.cz nyní využívá 30 subjektů a institucí, mezi nimi například Fakultní nemocnice Motol, liberecký a jablonecký dopravní podnik, mladoboleslavská městská policie, město Ústí nad Labem či Dolní Břežany. Služba dosud běžela krátce v testovacím provozu.

Ambice projekt nemá malé. Chce vybudovat online centrální evidenci ztrát a nálezů pro Česko. Ta má fungovat jako jednotné místo, kde by se měla většina ztracených a následně nalezených věcí soustředit. Vkládat je tam mohou obce, instituce, města i sami lidé. Nálezce je navíc motivován i nálezným. Všechna partnerská místa mají registraci i vedení a správu profilu zdarma. Zdarma je i vyhledávání.

Nalezenou věc má dotyčný nálezce podle zákona povinnost nahlásit, což je mnohdy časově náročné a málokdo to skutečně udělá. Podle odhadu společnosti se v Česku ročně ztratí asi 120 tisíc věcí, k majitelům se jich vrátí zpět méně než desetina. Nová služba chce podíl zvýšit. "Evidovaných nálezů je tam v tuto chvíli už kolem dvou a půl tisíc, což je docela úspěch, systém běží zhruba čtvrt roku. A samozřejmě pořád přibývají další partneři," uvedl mluvčí projektu Ondřej Šrámek.

Větší šance s nálepkou

Internetovou databázi může prohlížet kdokoli, kdo něco ztratil. Jeho úspěch bude záležet na tom, jestli jeho ztracenou věc nalezl člověk, který ji nahlásí, jak podle zákona má. Tedy při nálezu například v nemocnici ji nahlásí a odevzdá právě v této nemocnici a při nálezu v parku na příslušném městském úřadě. Druhá část úspěchu hledání na Eztraty.cz závisí na tom, zda je instituce či město zaregistrované na tomto internetovém nalezišti. Pokud oba předpoklady budou splněny, pak by neměl být problém ztracenou věc v databázi najít.

Zvýhodněni budou ti, kdo si na své věci nalepí takzvané Vrátilky, které mají podobu nálepek či klíčenek s osmimístným návratovým kódem. Sadu 18 nálepek lze koupit za 80 korun. Štítek lze nalepit téměř na vše - brýle, hodinky, mobil, flash disk či deštník.

Ztráty a nálezy mají jasná pravidla

Pro nálezy ztracených věcí platí přísná pravidla. Zákon zavazuje především obce, dopravce a provozovatele veřejných budov zavést systém evidence, hlášení a uchovávání nalezených věcí.

Práva a povinnosti platí i pro nálezce ztracených věcí. Nálezce není oprávněn si nalezenou věc nechat, nýbrž ji musí oznámit, nejčastěji právě obci. Pokud tuto povinnost poruší, čeká ho pokuta, a v extrémním případě trest odnětí svobody. Pokud naopak nalezená věc najde svého majitele, má nálezce právo na odměnu ­ "nálezné" ve výši deseti procent z ceny věci.

Nález se pak dostane k původnímu majiteli snadněji. Systém totiž po vložení nálezu odešle e-mail majiteli s informacemi o místě uložení, otevírací době a telefonickém kontaktu. Výhodou kódu je anonymita. Číselná kombinace je totiž jedinečná a nelze z ní vyčíst jakékoliv osobní údaje majitele.

Tvůrci projektu slibují bezpečnost i v případě ztráty klíčů. K nim si mohou majitelé koupit speciální klíčenku. "Je to vlastně druh pojištění. Koupit ji lze asi za 65 korun, nebo ji můžete dostat jako pozornost od firmy, která na ni umístí své logo nebo jiný druh sdělení," vysvětluje Šrámek.

Po vložení kódu kontaktuje majitele sama společnost. Majitel klíčů tak s nálezcem nepřijde do kontaktu. V případě klíčů zaplatí jejich majitel poplatek ve výši 500 korun. Z toho 200 korun je pro nálezce a 300 korun za kurýrní služby. V ostatních případech náleží nálezci podle zákona finanční odměna ve výši 10 procent nálezného. V případě, kdy majitel věc už nepotřebuje, není povinen odměnu vyplatit.

Myšlenka založit centrální databázi nalezených věcí vznikla tak, že jeden ze zakladatelů při jízdě na motorce ztratil klíče. Protože jejich hledání bylo komplikované, rozhodl se vymyslet systém, díky kterému by bylo jejich nalezení jednodušší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy