V podílových fondech má peníze přes milion domácností

ČTK ČTK
11. 2. 2014 14:53
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl na 269,8 miliardy korun
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v roce 2013 o 34,6 miliardy na 269,8 miliardy korun. Informovala o tom Asociace pro kapitálový trh (AKAT) s tím, že 72 procent majetku drží fyzické osoby a 28 procent právnické osoby. Celkem má podílové fondy asi 1,25 milionu domácností. Předloni majetek ve fondech stoupl o 11 miliard na 235 miliard korun.

"Máme za sebou dobrý rok. Celková hodnota majetku v podílových fondech se přiblížila úrovni z roku 2006, tedy období před krizí," uvedl člen výkonného výboru asociace Jan Kabelka. Zhruba polovinu nárůstu majetku lze podle něj připsat zhodnocení fondů a polovinu novým prodejům.

Nárůst se projevil zejména u smíšených fondů (15,7 miliardy korun), akciových fondů (11,2 miliardy), dluhopisových fondů (6,7 miliardy), fondů fondů (6,4 miliardy) a nemovitostních fondů (1,6 miliardy). Pokles zaznamenaly fondy peněžního trhu (minus pět miliard) a zajištěné fondy (minus dvě miliardy). Trendem bylo to, že lidé již drží podílové fondy delší dobu, dodal Kabelka.

Vydělaly jen akcie

Z podílových fondů loni Čechům vydělaly vesměs jen ty akciové. Dluhopisové a peněžní fondy většinou buď prodělaly, nebo vykázaly jen nepatrné výnosy.

Ani v letošním roce není podle místopředsedy asociace Jana Vedrala kvůli pokračujícím nulovým úrokovým sazbám prostor pro výraznější zhodnocení u fondů peněžního trhu a fondů vlastnících státní dluhopisy. Lépe by si měly vést fondy držící korporátní dluhopisy. Růst výkonnosti akciových fondů by měl pokračovat, ale nebude již všeobjímající. Záviset bude na výkonu jednotlivých společností, rozhodující bude jejich teritorium a odvětví, podotkl Vedral.

"V roce 2014 bude majetek ve fondech pravděpodobně dále mírně růst," řekl analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám se dá podle něj čekat další odliv peněz z fondů peněžního trhu.

Doba nesvědčí ani konzervativním dluhopisovým fondům, i když u nich je patrná jistá setrvačnost v prodejích daná dobrými výsledky z minulých let. Finanční instituce na to reagují nabídkou různých smíšených fondů, které se dají prezentovat jako potenciálně výnosnější investice a zároveň je snesou i konzervativní klienti, poznamenal.

Nejvíce lákají dluhopisy

Nejvíce peněz je v dluhopisových (88,4 miliardy korun) a akciových fondech (52,3 miliardy). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 20,5 miliardy na 140 miliard, domácí fondy vykázaly růst o 14 miliard na 129 miliard korun.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních podílových fondů v České republice patří skupina ČSOB se 76,1 miliardy korun, skupina České spořitelny se 69,4 miliardy, skupina Komerční banky s 32,2 miliardy korun, skupina UniCredit Bank se 19,6 miliardy korun a ČP Invest s 18,1 miliardy.

 

Právě se děje

Další zprávy