Spočítejte si, jaký důchod dostanete, láká úřad. Má to ale háček

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
31. 10. 2016 19:11
Česká správa sociálního zabezpečení nabízí jednodušší orientační výpočet budoucího důchodu. Umožní ho ale jen těm, kdo mají datovou schránku. Nemůže prý jinak, protože musí postupovat podle zákona. Kdo datovou schránku má, tomu nová kalkulačka skutečně pomůže.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Martina Křížová

Praha – Snadnější orientační výpočet budoucího důchodu slibuje lidem, kterým se blíží věk odchodu do penze, Česká správa sociálního zabezpečení. K tomu, aby se k nové kalkulačce dostali, ale potřebují datovou schránku.

Novinka je dostupná v takzvaném ePortálu ČSSZ, do něhož se lze přihlásit právě jen datovou schránkou. Kdo ji má a současně mu zbývá pět či méně let do důchodu, tomu kalkulačka udělá dobrou službu. Zájemce už totiž nemusí - pro zjištění orientační výše budoucího důchodu - zadávat údaje od roku 1986 manuálně. Novinka je načte z databáze ČSSZ automaticky.

"Informativní výpočet je možné provést pouze u starobních důchodů nebo předčasných starobních důchodů. Právě klientům, kteří během pěti let dosáhnou důchodového věku, nebo těm, kdo uvažují o blízkém odchodu do důchodu, je online důchodová kalkulačka určena," uvedl ústřední ředitel ČSSZ Jiří Biskup.

Kolik je lidí, kteří novinku skutečně budou moci využít, správa sociáního zabezpečení neví. A ani neplánuje, že by novou službu rozšířila i na lidi, kteří datovou schránku nemají a nechtějí ji mít.

Proč ČSSZ připravila novinku jen pro majitele datových schránek? "Přístup do ePortálu ČSSZ a tedy i k důchodové kalkulačce musí respektovat právní rámec," odpověděla stručně Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Kdo datovou schránku nemá, ten má podle ČSSZ nadále využívat pro orientační výpočet důchodu starší kalkulačku, do které je ale třeba vyplnit potřebné údaje manuálně. Podklady pro výpočet ČSSZ posílala lidem v předdůchodovém věku naposledy letos v září. Kdo je nemá, může o výpis svého "důchodového konta" zažádat na pobočkách ČSSZ.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy