Škrty zabraly. Zájem o stavební spoření dál klesá

Petr Kučera Petr Kučera
26. 8. 2013 15:25
V letošním prvním pololetí poprvé klesl i celkový objem naspořené částky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Celkový zájem o stavební spoření po omezení státní podpory dál ubývá. Během letošního prvního pololetí klesl počet smluv ve fázi spoření na necelých 4,17 milionu. Oproti konci loňského roku jich ubylo téměř 148 tisíc.

Ani snížení podpory však lidi zcela neodradilo. Během prvního pololetí sjednali 186 300 nových smluv o spoření, meziročně je to o zhruba 20 tisíc méně. Zájem o nové smlouvy se počínaje rokem 2009 snižoval, předloni klesl dokonce o čtvrtinu oproti roku 2010. Za celý rok 2012 nicméně spořitelny zaznamenaly nárůst zájmu meziročně o 5,5 procenta.

Potvrzuje to nejnovější statistika ministerstva financí, vycházející z údajů od spořitelen.

Počet smluv ve fázi spoření klesá nepřetržitě už od roku 2004, tedy po prvním výraznějším snížení státní podpory za vlády ČSSD. Omezení podpory se tehdy nedotklo dříve uzavřených smluv, takže se lidé "předzásobili", a rok 2003 tak byl rekordním v historii: Smluv ve fázi spoření bylo tehdy 6,3 milionu, z toho jen v roce 2003 sjednali lidé přes dva miliony nových smluv.

V letošním prvním pololetí poprvé klesl i celkový objem naspořené částky - dosahuje 428 miliard, což je o 1,6 procenta méně než na konci loňského roku. V roce 2003 přitom měli lidé naspořeno jen 237 miliard, poté se objem stále zvyšoval.

Celkový počet úvěrů ze stavebního spoření během prvního pololetí klesl na 854 tisíce (o 4,5 procenta oproti konci roku 2012), objem se snížil na 270 miliard korun (pokles o 4,3 procenta).

Poměr objemu úvěrů k naspořené částce rostl až do roku 2010, kdy dosáhl 68,2 procenta. Od roku 2011 už klesá, za poslední pololetí z 64,9 na 63,1 procenta.

Nepřetržitě v posledních letech roste jen průměrná cílová částka u nově uzavřených smluv - od konce loňského roku stoupla o 1,9 procenta na 373,1 tisíce korun.

Díky škrtům prosazeným exministrem Miroslavem Kalouskem se státu podařilo výrazně ušetřit na státní podpoře. Zatímco v roce 2011 vyplatilo podporu (na niž vznikl nárok v předchozím roce) ve výši 10,73 miliardy korun, loni to bylo necelých 5,3 miliardy a letos zatím 4,825 miliardy.

Celková výše příspěvku postupně klesala už od rekordního roku 2005, kdy podpora přesáhla 16 miliard korun.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy