O statisíce nemovitostí se v Česku nikdo nehlásí. Lhůta pro propadnutí státu se blíží

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
19. 11. 2018 13:49
Stát hledá majitele dvou set tisíc nemovitostí. Když se nestihnou ozvat do konce roku 2023, majetek propadne státu.
Foto: Ludvík Hradilek

K prvnímu srpnu letošního roku evidoval katastr nemovitostí stále ještě 411 320 položek, které neměly dostatečně identifikovaného vlastníka. Jelikož jeden člověk může vlastnit několik nemovitostí, případně jednu nemovitost může vlastnit několik lidí, je reálný počet nemovitostí, které hledají majitele, 196 932. Z tohoto počtu je naprostá většina (190 855) pozemků a jen zhruba tři procenta tvoří stavby (6077).

Od roku 2014 běží lhůta do konce roku 2023, dokdy se mohou vlastníci o svůj majetek přihlásit. Kdo by se v zákonné lhůtě nestihl ozvat, nárok ztrácí a nemovitost připadne státu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který na hledání majitelů pracuje, ke konci září zahájil šetření u 50 395 položek zapsaných v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky, z toho již prošetřil 23 587 nemovitostí. Což je oproti konci roku 2014 nárůst o 440 procent.

Foto: MFČR

Úřad se podle slov svého mluvčího soustředí především na nemovitosti bez majitele, které brzdí rozvoj obcí a krajů. Na internetových stránkách navíc vyzývá majitele nemovitostí a další oprávněné osoby, aby se přihlásili ke svému vlastnictví. Odkazuje se na katastrální zákon.

Majitelé nemovitostí se sami obvykle nepřihlásí

Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení (v 66 procentech případů). U druhého nejvyššího počtu případů se prokáže, že prošetřovaná nemovitost je ve vlastnictví státu (12 procent případů). Jen v osmi případech ze sta se vlastník na základě výzvy sám přihlásil.

"ÚZSVM občanům pomáhá dohledat rodinný majetek, o kterém často ani netuší. Zároveň se touto činností čistí katastr nemovitostí od nesprávně zapsaných údajů, což je výhodné i pro stát. Krom toho tyto nemovitosti často brzdí rozvoj obcí při výstavbě infrastruktury," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Foto: MFČR

Podívat se na seznam pozemků a staveb s nedostatečně identifikovanými vlastníky se můžete na těchto stránkách úřadů podle jednotlivých regionů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Carolina přišla o klíčového obránce. Hamilton si před Utkáním hvězd zlomil nohu

Hokejisté Caroliny se musejí nejspíš až do konce základní části NHL obejít bez klíčového obránce Dougieho Hamiltona, který si zlomil lýtkovou kost na levé noze. Zranění utrpěl ve čtvrtečním utkání s Columbusem, v němž se zahákl o nohu domácího útočníka Kevina Stenlunda a nekontrolovaně narazil do mantinelu.

Hamilton také přijde o nadcházející Utkání hvězd NHL, v němž ho v týmu Metropolitní divize nahradí týmový spoluhráč Jacob Slavin.

Šestadvacetiletý obránce odehrál před svým zraněním za Carolinu v této sezoně 47 zápasů, v nichž nasbíral 14 gólů a 26 asistencí a je čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy