O statisíce nemovitostí se v Česku nikdo nehlásí. Lhůta pro propadnutí státu se blíží

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
19. 11. 2018 13:49
Stát hledá majitele dvou set tisíc nemovitostí. Když se nestihnou ozvat do konce roku 2023, majetek propadne státu.
Foto: Ludvík Hradilek

K prvnímu srpnu letošního roku evidoval katastr nemovitostí stále ještě 411 320 položek, které neměly dostatečně identifikovaného vlastníka. Jelikož jeden člověk může vlastnit několik nemovitostí, případně jednu nemovitost může vlastnit několik lidí, je reálný počet nemovitostí, které hledají majitele, 196 932. Z tohoto počtu je naprostá většina (190 855) pozemků a jen zhruba tři procenta tvoří stavby (6077).

Od roku 2014 běží lhůta do konce roku 2023, dokdy se mohou vlastníci o svůj majetek přihlásit. Kdo by se v zákonné lhůtě nestihl ozvat, nárok ztrácí a nemovitost připadne státu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který na hledání majitelů pracuje, ke konci září zahájil šetření u 50 395 položek zapsaných v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky, z toho již prošetřil 23 587 nemovitostí. Což je oproti konci roku 2014 nárůst o 440 procent.

Foto: MFČR

Úřad se podle slov svého mluvčího soustředí především na nemovitosti bez majitele, které brzdí rozvoj obcí a krajů. Na internetových stránkách navíc vyzývá majitele nemovitostí a další oprávněné osoby, aby se přihlásili ke svému vlastnictví. Odkazuje se na katastrální zákon.

Majitelé nemovitostí se sami obvykle nepřihlásí

Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení (v 66 procentech případů). U druhého nejvyššího počtu případů se prokáže, že prošetřovaná nemovitost je ve vlastnictví státu (12 procent případů). Jen v osmi případech ze sta se vlastník na základě výzvy sám přihlásil.

"ÚZSVM občanům pomáhá dohledat rodinný majetek, o kterém často ani netuší. Zároveň se touto činností čistí katastr nemovitostí od nesprávně zapsaných údajů, což je výhodné i pro stát. Krom toho tyto nemovitosti často brzdí rozvoj obcí při výstavbě infrastruktury," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Foto: MFČR

Podívat se na seznam pozemků a staveb s nedostatečně identifikovanými vlastníky se můžete na těchto stránkách úřadů podle jednotlivých regionů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy