O statisíce nemovitostí se v Česku nikdo nehlásí. Lhůta pro propadnutí státu se blíží

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
19. 11. 2018 13:49
Stát hledá majitele dvou set tisíc nemovitostí. Když se nestihnou ozvat do konce roku 2023, majetek propadne státu.
Foto: Ludvík Hradilek

K prvnímu srpnu letošního roku evidoval katastr nemovitostí stále ještě 411 320 položek, které neměly dostatečně identifikovaného vlastníka. Jelikož jeden člověk může vlastnit několik nemovitostí, případně jednu nemovitost může vlastnit několik lidí, je reálný počet nemovitostí, které hledají majitele, 196 932. Z tohoto počtu je naprostá většina (190 855) pozemků a jen zhruba tři procenta tvoří stavby (6077).

Od roku 2014 běží lhůta do konce roku 2023, dokdy se mohou vlastníci o svůj majetek přihlásit. Kdo by se v zákonné lhůtě nestihl ozvat, nárok ztrácí a nemovitost připadne státu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který na hledání majitelů pracuje, ke konci září zahájil šetření u 50 395 položek zapsaných v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky, z toho již prošetřil 23 587 nemovitostí. Což je oproti konci roku 2014 nárůst o 440 procent.

Foto: MFČR

Úřad se podle slov svého mluvčího soustředí především na nemovitosti bez majitele, které brzdí rozvoj obcí a krajů. Na internetových stránkách navíc vyzývá majitele nemovitostí a další oprávněné osoby, aby se přihlásili ke svému vlastnictví. Odkazuje se na katastrální zákon.

Majitelé nemovitostí se sami obvykle nepřihlásí

Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení (v 66 procentech případů). U druhého nejvyššího počtu případů se prokáže, že prošetřovaná nemovitost je ve vlastnictví státu (12 procent případů). Jen v osmi případech ze sta se vlastník na základě výzvy sám přihlásil.

"ÚZSVM občanům pomáhá dohledat rodinný majetek, o kterém často ani netuší. Zároveň se touto činností čistí katastr nemovitostí od nesprávně zapsaných údajů, což je výhodné i pro stát. Krom toho tyto nemovitosti často brzdí rozvoj obcí při výstavbě infrastruktury," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Foto: MFČR

Podívat se na seznam pozemků a staveb s nedostatečně identifikovanými vlastníky se můžete na těchto stránkách úřadů podle jednotlivých regionů.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy