Definitivní tečka za Drábkovou sKartou. Spořitelna nechce od státu kompenzace, potvrdila

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 3. 2016 17:43
Dohoda znamená, že žádné ze smluvních stran nepřísluší náhrada nákladů vzniklých v souvislosti s původní smlouvou nebo s projektem karty sociálních systémů, oznámila Česká spořitelna. Na sKartách nyní leží více jak jedenáct milionů korun, na vyzvednutí mají lidé dva roky.
sKarta
sKarta | Foto: Česká spořitelna

Praha – Za zrušenou sKartu nebude stát definitivně platit České spořitelně žádné kompenzace. Spořitelna, která dříve požadovala odškodné přes 200 milionů korun, oznámila dohodu s ministerstvem práce a sociálních věcí.

"Banka a ministerstvo se dohodly, že z důvodu ukončení projektu sKarta v důsledku legislativních změn ponese každá ze stran své náklady vynaložené v projektu. Tato dohoda znamená, že žádné ze smluvních stran nepřísluší náhrada nákladů vzniklých v souvislosti s původní smlouvou nebo s projektem karty sociálních systémů," oznámila Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny.

Lidé mohou peníze, které případně na sKartách ještě mají, vybrat až do konce března roku 2018. Nyní leží celkem více jak 11 milionů korun na dohromady zhruba 33,5 tisících sKartách. "Na mnoha z nich však leží malé částky do deseti korun," říká Havligerová.

Podle původních plánů bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 mělo mít sKartu zhruba 900 tisíc lidí. Mělo jít o všechny příjemce takzvaných nepojistných sociálních dávek, podpory v nezaměstnanosti a zdravotně postižené. Oficiálním cílem projektu bylo ušetřit provozní výdaje při výplatě dávek a omezit jejich zneužívání. Karty sloužily také jako identifikační průkaz.

Projekt, který měl původně odstartovat v lednu 2012, provázela od počátku kritika a kvůli přezkoumávání zakázky Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a nedostatečné přípravě ze strany ministerstva nabral zpoždění. sKartu nakonec obdržela jen část lidí, kteří ji původně měli dostat. Pro zhruba 277 tisíc majitelů karty celý příběh skončil v dubnu roku 2014, kdy úřady práce přestaly dávky přes sKarty vyplácet.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy