Spořitelna žádá odškodné 204 milionů za zrušené sKarty

Ekonomika Ekonomika
14. 11. 2013 14:13
Zrušenou sKartu dostalo téměř 280 tisíc lidí, spořitelna chce přes 200 milionů.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Téměř 204 milionů korun žádá Česká spořitelna za zrušení sKaret po státu, napsal online deník iHNed.cz s odvoláním na zdroje blízké jednání mezi bankou a ministerstvem práce a sociálních věcí.

Speciální karty pro výplaty sociálních dávek zrušili poslanci zákonem od 1. listopadu, ačkoliv Česká spořitelna měla uzavřenou smlouvu se státem až do roku 2024. Banka si nechala vypracovat odborný posudek, který vyhodnotil kompenzaci, jež by měla získat, na více než 200 milionů korun.

S tímto požadavkem také přišel za ministrem práce a sociální věcí Františkem Koníčkem šéf České spořitelny Pavel Kysilka.

"Vypořádání předčasně ukončeného projektu sKaret bylo předmětem schůzky Pavla Kysilky, generálního ředitele České spořitelny, a Františka Koníčka, ministra práce a sociálních věcí. Při dalších jednáních budeme vycházet z posudku, jehož součástí je vyčíslení přímých nutných nákladů, které banka musela vynaložit k zajištění smluvních požadavků ze strany MPSV. Ty činí 203,8 mil. Kč," napsalo v oficiálním prohlášení ministerstvo.

Zrušenou sKartu dostalo téměř 280 tisíc lidí. Úřady práce poté začaly jejich držitelům rozesílat dopisy s popisem postupu.

Lidé budou ještě nějaký čas dávky přes sKartu dostávat. Po obdržení dopisu pak oznámí úřadu práce, kam jim má stát peníze posílat - buď složenkou poštou, nebo na účet v bance. Úředníci budou mít na změnu dva měsíce. Pokud se klient neozve, bude mu úřad práce zasílat dávky poštou na jeho trvalou adresu či nahlášené bydliště, nebo na dříve uvedené konto, upřesnila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Sporný projekt byl zahájen za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). S sKartami si potřební měli vybírat dávky a podpory z bankomatů, mohli s nimi i platit. Automaticky k nim totiž dostali účet u České spořitelny, s níž ministerstvo práce uzavřelo loni v lednu na 12 let smlouvu. Projekt od počátku kritizovala rada postižených a opozice. Výhrady měl i ombudsman. Úřad pro ochranu osobních údajů dal ministerstvu také pokutu.

Do konce srpna přes účty k sKartám proteklo přes 2,3 milionu dávek za celkem 12,8 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy