Drtivá většina partnerů sdílí výdaje společně, ukázal průzkum

ČTK ČTK
12. 1. 2016 12:44
Na krytí výdajů s partnerem se podílí 93 procent Čechů žijících v páru. Téměř 40 procent se kromě bydlení či dovolené společně podílí i na splácení půjček. Ukázal to průzkum společnosti Cofidis.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Drtivá většina (93 procent) Čechů žijících v páru se raději podílí na krytí výdajů s partnerem, než aby je musela hradit zvlášť. Vůbec nejčastěji sdílejí páry výdaje za dovolenou a bydlení, téměř 40 procent se ale společně podílí i na splácení půjček. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis mezi 525 respondenty.

Pokud je v plánu společná dovolená, sdílí výdaje raději společně s partnerem či partnerkou více než 60 procent českých párů. Tento postoj přitom zastává podobný podíl mužů i žen. Jen o něco méně lidí se raději společně podílí i na výdajích za bydlení, ať už jde o hrazení nájmu či energií. V obou případech platí, že jsou o něco více sdílení nakloněni mladší lidé.

Polovina českých párů sdílí raději se svým partnerem či partnerkou také výdaje za jídlo a další potraviny. Naopak v případě hrazení útraty v restauraci je tento trend vidět ve větší míře jen mezi mladšími ročníky. Od 30 let výše se oba partneři podílejí na hrazení útraty v restauraci maximálně v jedné třetině párů.

Z dalších oblastí sdílí zhruba jedna třetina partnerských či manželských dvojic výdaje za zábavu v podobě kulturních akcí či koníčků. Výrazně více se přitom chtějí na krytí těchto výdajů podílet s partnerkou muži než obráceně. Třetina respondentů se raději společně s partnerem podílí také na placení účtů za telefon či internet.

Více než třetina lidí přiznává, že je pro ně sdílení atraktivní především kvůli výhodám či úsporám, které z něj mohou vyplývat. "V případě půjček si páry berou společný úvěr a podílejí se na jeho splácení, protože je pro ně tento způsob výhodnější. Díky sdílení půjčky dosáhnou ve dvou na nižší úrok až o 30 procent a můžou si společně půjčit také více peněz," uvedl obchodní a marketingový ředitel Cofidisu Cyril Křůpala. Na 28 procent Čechů žijících v páru preferuje sdílení, protože se jim vše lépe táhne ve dvou. Pro 18 procent je tento způsob hrazení výdajů jednoduše pohodlnější.

 

Právě se děje

Další zprávy