Osobní bankrot nefunguje: Naděje dlužníků zkrachovaly

Miroslav Roch (spolupracovník redakce)
25. 3. 2008 9:15
Poslancům se zákon o insolvenci nepovedl.
Slepý žebrající muž na České ulici v Brně před budovou ČSOB.
Slepý žebrající muž na České ulici v Brně před budovou ČSOB. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Poslanci v případě zákona o insolvenci příliš odbornosti neprokázali. Pustili do světa zákon, na který se spoléhalo tisíce lidí. Zákon má však takové vady, že je velký problém s jeho aplikací.

Už nyní připravuje ministerstvo spravedlnosti novelu, která by měla nejasnosti a nedostatky insolventního zákona odstranit.

Naděje tisíců dlužníků se nenaplnily

Měla to být totiž převratná událost. Přijetím insolventního zákona o bankrotech měli dostat dlužníci i věřitelé nový a moderní nástroj na řešení předlužení. Aby byl zákon kvalitní a doladěný, musela se několikrát posunout jeho účinnost. Tisíce dlužníků tak s velkou nadějí čekalo několik let na možnost, až budou konečně moci nového institutu oddlužení využít.

Po několika odkladech tak nabyl zákon účinnosti 1. ledna letošního roku.

Celých 5 let na životním minimu

Jaké zklamání však zažijí mnozí dlužníci, kteří zjistí, že je pro ně zákon prakticky nepoužitelný. Připomínáme, že zákon měl za úkol vyřešit předlužení dlužníka a ten měl být povinen zaplatit buďto třetinu dluhu ze svého majetku, nebo po celých pět let odevzdávat vše co vydělá na rámec životního minima.

Na osobní bankrot ovšem neměl mít nárok každý, což je samozřejmé. Osobní bankrot měl být výsledkem dohody mezi dlužníkem a věřitelem, která dá dlužníkovi možnost, po stanovené době 5 let se plně oddlužit. Současně však dodá věřiteli jistotu, že ze své pohledávky dostane zpět alespoň maximum, které je v té chvíli prakticky možné získat.

Osobní bankroty zamítány

Po uplynutí doby by se tak dlužník oddlužil. Od počátku roku, tedy za 2 měsíce, podalo návrh na osobní bankrot více než 380 dlužníků. Soudy však přesto většinu z návrhů odmítly. Nařízeno bylo pouhých 50 osobních bankrotů. Jako důvod uvádějí soudci chyby v návrzích, špatně vyplněné formuláře, nedoložení přehledu všech dluhů apod.

Stejně tak soud může požadovat po dlužníkovi uhrazení zálohy na insolventní řízení ve výši až 50 000,- Kč, což je pro většinu zadlužených lidí absolutně nesplnitelná a nelogická podmínka.

I proto se již dnes připravuje novelizace zákona, která by měla podobné chyby odstranit. Jejich zavedení se však nedá čekat dříve než v roce 2010. I proto bude i nadále osobní bankrot pro mnoho dlužníků nedosažitelný.

Autor je redaktorem portálu WWW.profipravnik.CZ

 

Právě se děje

Další zprávy