Rodiny s nízkými příjmy na dávky nedosáhnou. Životní minimum je totiž příliš nízké

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 3. 2019 6:42
Systém státní sociální podpory nabízí celou řadu dávek, které mají pomoci zlepšit životní úroveň lidem s nízkými příjmy. Jenže mnohdy na ně paradoxně vůbec nedosáhnou. V našem mini seriálu představujeme postupně tři nízkopříjmové domácnosti a jejich cestu k financím. Ve třetím díle uvádíme příklad mladé rodiny se dvěma dětmi. Na co všechno má rodina nárok a kdy se jí už další příjmy nevyplatí?
Foto: Thinkstock
Foto: Shutterstock

Příběh třetí - nízkopříjmová rodina

Systém státní sociální podpory nabízí celou řadu dávek, které mají pomoci zlepšit životní úroveň lidem s nízkými příjmy. Jenže mnohdy na ně paradoxně vůbec nedosáhnou. V našem mini seriálu představujeme postupně tři nízkopříjmové domácnosti a jejich cestu k financím. V prvním díle jsme uvedli příklad matky samoživitelky, ve druhém příklad penzisty, nyní představíme nízkopříjmovou rodinu. 

Nízkopříjmová rodina

  • domácnost zahrnuje čtyři členy - dva dospělé a dvě děti ve věku 7 a 11 let
  • oba rodiče mají práci, žena pracuje jako prodavačka v samoobsluze, muž je stavební dělník
  • měsíční příjem domácnosti je 31 tisíc korun (žena má měsíční čistý příjem 14 tisíc korun, muž 17 tisíc korun bez daňového bonusu)
  • rodina žije v Brně, nájemné činí 14 tisíc korun, poplatky za veškeré služby pak dosahují částky 6 tisíc korun měsíčně
  • tedy celkové měsíční náklady na bydlení jsou 20 tisíc korun
 

Právě se děje

před 44 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy