Němci na sociální síti vyvěšují své výplatní pásky. Chtějí mít srovnání

ČTK ČTK
14. 11. 2023 11:06
O penězích se v Německu mluví zřídka, a už vůbec ne o platech. Na novém instagramovém fóru je ale všechno jinak: zaměstnanci zde dobrovolně vyvěšují své výplatní pásky. Chtějí mít srovnání, uvádí server t-online.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Účet s názvem Gehalt in Deutschland (Plat v Německu) na sociální síti Instagram sleduje téměř 100 000 lidí. Přispěvatelé sem odkládají fotografie svých výplatních pásek z nejrůznějších profesí, od listonoše až po právníka. Živě také diskutují o mzdách ostatních.

"Logopedka, 26 let, Sasko, 40hodinový pracovní týden, 1. daňová třída, čistý plat: 2700 euro (66 300 korun)," zní jeden z příspěvků.

Platové srovnání se může hodit pro začátek kariéry, změnu povolání či zkrátka jen při nástupu do nového zaměstnání. "Pokud nevíte, kolik si v daném oboru vyděláte, je těžké vyjednávat," píše t-online.

Ačkoli zaměstnanci ve firmách s více než 200 zaměstnanci mají v Německu právo na informace o platech. V mnoha podnicích jsou údaje o příjmech ostatních tabu, připomíná.

Srovnání je podle serveru důležité například pro ženy, které v Německu za stejnou práci berou v průměru méně peněz než muži. Například 30letý mechatronik z Bádenska-Württemberska s 35hodinovým pracovním týdnem a 4. daňovou třídou na fóru uvedl, že vydělává 2588 eur (63 600 korun) čistého. "Pracuji jako elektronička už téměř 40 let a tak vysoký plat nedostávám," stěžuje si žena pod příspěvkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy