reklama
 
 

Nejabsurdnější bankovní poplatek všech dob je za příchozí platbu. Známe výsledky ankety

2. 3. 2017 8:49
V definitivně posledním ročníku ankety mohli lidé vybírat z vítězů předchozích jedenácti ročníků. Zvítězil poplatek, který už banky prakticky neúčtují.

Praha - Poplatek za příchozí platbu na účet je "absolutně nejabsurdnějším" ze všech vítězů jedenácti předchozích ročníků ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Rozhodli o tom hlasující v definitivně posledním ročníku soutěže pořádané webem BankovniPoplatky.com.

Pořadí a poplatek (vítěz ročníku) Hlasů
1. Poplatek za příchozí platby, ročník 2005 267
2. Poplatek za nadměrný vklad, ročník 2008 196
3. Poplatek za zadání příkazu, ročník 2015 158
4. Poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat, ročník 2012 114
5. Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou, ročník 2014 113
6. Poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet, ročník 2009 98
7. Poplatek za předčasně splacený úvěr, ročník 2011 81
8. Poplatek za vedení běžného účtu, ročník 2007 75
9. Poplatek za výběr platební kartou z bankomatu vlastní banky, ročník 2006 62
10. Poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu, ročník 2010 60
11. Poplatek za vedení účtu k hypotečnímu, spotř. úvěru nebo úvěru u stav. spoř., ročník 2013 59

Poplatek za příchozí platbu zvítězil v prvním ročníku soutěže v roce 2005. Od té doby jej banky prakticky zrušily. "V rámci balíčků či kont už jej neúčtují," potvrzuje analytik Martin Olejník ze společnosti Scott & Rose, provozující porovnávač Finparáda.cz. Jedinou výjimkou je podle něj studentské StartKonto od Oberbank, kde příchozí platba stojí šest korun.

"Banky ale stále mají v cenících uvedený poplatek - pět až sedm korun - za příchozí platbu mimo balíček služeb, tedy v případě, že si klient sjedná jen samotný běžný účet bez paušálu," dodává Olejník.

Nyní začaly banky do ceníků přidávat také nové základní účty či konta, aby splnily povinnost podle novely zákona o platebním styku. Ta reaguje na unijní předpisy a má umožnit každému občanovi EU dostupný bankovní účet. "U většiny bank, které zatím tento účet do ceníku zavedly, je u něj příchozí platba zdarma. Výjimkou je pouze UniCredit Bank, kde příchozí platba stojí šest korun," upřesňuje Olejník.

Zájem o hlasování v anketě byl tentokrát malý - k vítězství stačilo necelých 300 hlasů. "Dostali jsme se do bodu, kdy už je těžké nalézt skutečně absurdní poplatky, neboť ty vítězné z předchozích let se již dalších ročníků nezúčastní," vysvětluje organizátor soutěže Patrik Nacher, proč letošní anketa měla netradiční podobu.

"Navíc se pozitivně vyvíjí i samotný trh. Zatímco v době prvního ročníku ankety v roce 2005 se to různými absurdními poplatky v sazebnících bank jen hemžilo, po jedenácti letech jsme jinde. Mnoho absurdních poplatků zaniklo, nebo se uplatňují jen výjimečně," říká Nacher.

Na trhu už se v posledních letech výrazně rozšířily účty zdarma, nebo bezplatné účty s určitými podmínkami. "Důkazem je i pokles výnosů z poplatků a provizí za celý bankovní trh již čtyři roky po sobě," dodává Nacher. U tří největších bank loni klesly výnosy z poplatků a provizí o dalších šest procent oproti předchozímu roku.

autor: Petr Kučera | 2. 3. 2017 8:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama