Vánoční kapři budou dražší, víc stojí krmivo i nafta

vk
9. 11. 2008 19:30
Rybáři věří, že jim pomůže kampaň za miliony

Klatovy - Podzimní výlovy rybníků jsou ve třech čtvrtinách a rybáři už mají jasno - mírné zvýšení cen vánočních kaprů je definitivní. Podle prvních odhadů ryby podraží o pět až deset procent.

Loni se za kilogram štědrovečerního kapra platilo na sádkách 70 až 80 korun. Zdražení v letošním roce si prý vyžádaly hlavně podstaně vyšší náklady. "O zhruba 25 procent podražilo zejména krmivo, dále energie a nafta," říká ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček.

Ryb bude méně

Podniku, který hospodaří na 450 rybnících s plochou 2200 hektarů, letos přidělal starosti i nedostatek vody způsobený minimálními srážkami v uplynulých měsících.

"Ryb z podzimních výlovů proto bude letos o malé procento méně, na vánočním trhu se to ale určitě neprojeví," ujišťuje Voráček.

Přímo při výlovech prodávají rybáři kilogram kapra většinou za 60 korun. Za kolik přesně budou ryby k mání před Vánoci, zatím nechtějí přesně říci.

"Čekáme, jak dopadnou výlovy, které u nás skončí 17. listopadu. Cenu budeme umět říci až ve druhé polovině měsíce," vysvětluje Voráček.

Ve stejném termínu budou znát ceny pro předvánoční trh také další producenti ryb. Výlovy v těchto dnech vrcholí i v Rybářství Třeboň.

"V příštím týdnu nás čekají výlovy posledních 20 procent vodních ploch," potvrzuje obchodní ředitel největšího výrobce sladkovodních ryb u nás Rudolf Provázek.

Konečnou částku ještě ovlivní přirážky obchodníků, které bývají zhruba o deset korun vyšší než cena, za kterou se prodávají kapři na sádkách.

Podstatná část tuzemské produkce skončí na vánočních stolech v zahraničí. Z Klatovského rybářství je pro export, zejména do Německa, určena polovina z 570 tun ryb získaných při podzimních výlovech.

Na rozdíl od zákazníků v Česku upřednostňují sousedé v Německu kapry s nižší hmotností; na vývoz jsou proto určeny ryby od 1,1 do 1,6 kilogramu. Exportní prodejní cena se shoduje s českou.

Mořská konkurence

Spotřeba sladkovodních ryb u nás zůstává podle Voráčka už desítky let stále stejná - jeden kilogram na osobu za rok.

K nákupu českých ryb právě vyzývá masivní reklamní kampaň ministerstva zemědělství podpořená prostředky z operačních fondů EU.

"Zatím se situace nelepší, dokonce mám dojem, že poptávka po zpracovaných sladkovodních rybách v obchodních řetězcích mírně klesá. My všichni věříme, že díky reklamní kampani prodeje vzrostou. Samozřejmě velkou konkurencí jsou pro nás dovozy mořských ryb ze zahraničí," konstatuje Voráček.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy