Tescu hrozí protesty. Firma dostala ultimátum od odborů

mah, tof
19. 11. 2008 16:38
Odbory odmítly ustoupit
Foto: Tesco Stores

Brno - Vedení společnosti Tesco Stores, provozující v České republice obchodní domy a hypermarkety Tesco, má 24 hodin na to, aby zabránilo protestům svých zaměstnanců.

Odboráři společnosti se dnes totiž s vedením  firmy nedohodli na navýšení početního stavu zaměstnanců před Vánoci. A pokud vedení firmy za 24 hodin nenavrhne, jak se změní pracovní podmínky zaměstnanců, hrozí odbory protestními akcemi.

Přijmeme brigádníky

Vedení společnosti se přitom s odboráři setkalo podruhé během jednoho měsíce. Před jednáním byli odboráři ve stávkové pohotovosti, v pořadí druhé. Nelíbí se jim, že vedení společnosti neplní své sliby a v obchodech je stále málo zaměstnanců.

Podle vedení firmy ale už nastoupily nově stovky lidí. "Od 1. 10. jsme přijali přes 450 zaměstnanců (tito zaměstnanci byli přijati jak na zkrácený, tak na úplný úvazek) - část z nich do nově otevřených prodejen, zbytek do stávajících prodejen," řekla mluvčí Tesca Eva Karasová.

Změnit postoj odborů se ale dnes nepodařilo ani přesto, že Tesco změnilo plány a v předvánočním čase bude najímat také brigádníky. Těch se dříve chtělo zbavit. "Jeden zaměstnanec musí dělat práci dvou, to je před Vánoci nemyslitelné," popsal situaci v prodejnách odborový předák Tesca Milan Matušík.

Podle předsedy odborové organizace zaměstnanců Tesco Stores Ivana Předinského je i nadále nábor nových lidí pomalý a stav se lepší pozvolna.

Máme model

Podle vedení firmy ale stále noví lidé přicházejí. "Máme vytvořený model, kam a v jakém počtu přijmeme zaměstnance, ovšem je to interní záležitost," uvedla Karasová.

Tesco se podle mluvčí v současné době intenzivně připravuje na vánoční prodej. "Obchodně-provozní činnost bude v tomto období zajišťována s dostatečným počtem především vlastních zaměstnanců na plný nebo zkrácený úvazek, případně brigádníků," řekla Karasová.

 

Právě se děje

Další zprávy