Šéfky vydělávají o polovinu méně než jejich protějšky

5. 6. 2007 16:04
Ženy ve vedení berou o 29 tisíc méně než muži

Ženy ve vedoucích funkcích dostávají zhruba o polovinu nižší plat než muži. Zatímco průměrný plat mužů na manažerských postech je bezmála 62 tisíc korun, ženy dostávají v průměru o 29 tisíc méně.

Na řídicích pozicích pracuje v Česku téměř sedm procent zaměstnanců, ženy tvoří více než dvě pětiny (42,6 procenta). Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Za rozdílem platů mužů a žen v řídicích pozicích stojí podle ekonomů především to, že ženy zastávají nižší manažerské posty než muži. Někteří analytici nevylučují ani vliv diskriminace.

Nejvýraznější rozdíly mezi platy mužů a žen na manažerských místech jsou na postech ředitelů a prezidentů velkých podniků. Průměrný plat mužů na těchto pozicích je téměř 110 tisíc korun. Žena postavená do čela firmy dostává v průměru 41 tisíc.

Výrazné rozdíly jsou také ve stavebnictví a ve finančních či personálních útvarech. Zatímco finanční ředitel muž dostává v průměru 74 tisíc měsíčně, žena bere o 24 méně. Rozdíl v platech personálních manažerů a manažerek je bezmála 28 tisíc.

Lépe než muži jsou ženy placeny v zemědělství. V tomto sektoru manažerky ženy dostávají v průměru skoro 37 tisíc korun za měsíc, což je o 1834 korun více, než je průměrná mzda mužů na stejné pozici.

Nejmenší rozdíl mezi platy obou pohlaví na vedoucích místech je ve státní správě. "Ženy na rozdíl od mužů chtějí skloubit práci a rodinu, a to jim znemožňuje přijmout zaměstnání, které vyžaduje 18 hodin denně. Proto samy vyhledávají spíše střední a nižší manažerské posty, čemuž odpovídá i finanční ohodnocení," řekla analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

"Mzdové rozdíly mezi muži a ženami vycházejí z rozdílných typů zaměstnání a zastávaných pozic. Počty žen v managementu firem sice postupně narůstají, ve vrcholovém managementu je jich ale stále jako šafránu," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Podle něj na rozdílnost mezd působí i další faktory. "Ženy jsou na trhu práce stále diskriminovány. Odstranění této diskriminace je dlouhodobý společenský proces, který nelze nařídit "shora". Pozitivní ale je, že rozdíl platů mužů a žen se zmenšuje," podotkl Marek.

Rozdíl mezi průměrnými mzdami obou pohlaví se snižuje od roku 1998, kdy ženský plat tvořil 72 procent mužské mzdy. V roce 2006 byla průměrná měsíční mzda ženy 19 tisíc, což bylo 75,4 procenta průměrného platu muže.

 

Právě se děje

Další zprávy