Průzkum: Česko je zemí sportovců. Aspoň podle módy

Dominik Jandl
5. 7. 2008 21:30
Plná čtvrtina lidí chodí jen ve sportovním
Rozjezd z rampy je pořádně svižný, všichni raději volí rozjezd z její poloviny.
Rozjezd z rampy je pořádně svižný, všichni raději volí rozjezd z její poloviny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Česká republika je zemí sportovců. Alespoň tak vyzněly výsledky průzkumu, který zhotovila firma Incoma pro společnost Lifestyle Sports.

Z něj mimo jiné vyplývá, že čtvrtina lidí chodí ve sportovním oblečení téměř nepřetržitě a svléká je jen do postele.

Zhruba stejný podíl lidí sportovní oblečení využívá jako domácí oblečení a 44 procent lidí jej obléká jako pohodlné oblečení ve svém volném čase.

Největší podíl takových "sportovců" je - pro někoho možná překvapivě - mezi nezaměstnanými. Ve sportovním oblečení chodí nepřetržitě až 40 procent z nich.

Podnikatelé vedou v útratách

Ve výdajích za sportovní vybavení pak celkem suverénně vedou podnikatelé. Ti za něj v průměru utratí přes 31 tisíc korun ročně. Na druhém místě je v pomyslném žebříčku následují studenti, jejichž výlohy na sport činí více než 24 tisíc korun ročně.

Kdy Češi nosí sportovní oblečení?

Cyklostezka u golfového hřiště

  • Při sportu 60 %
  • Volný čas 44 %
  • Doma 25 %
  • Pořád 23 %
  • V práci 7 %

Zdroj: INCOMA Research pro Lifestyle Sports

Výzkum však ukázal, že obě vedoucí skupiny mají při nákupu odlišné nároky.

"Mladí lidé a zejména studenti vyhledávají špičkové zboží od předních výrobců. Platí to zejména pro módní věci," popsal výběrové priority mladých Michal Pospíšil, generální ředitel Lifestyle Sports.

Podle něj podobně smýšlejí i podnikatelé a manažeři, kteří mají podstatně vyšší příjmy. U nich ale nad originalitou vítězí kvalita materiálů.

Nejčastěji proto nakupují funkční prádlo s podílem takzvaných cooling vláken, která zajišťují i v horkých dnech chladivý efekt.

V četnosti sportovních aktivit však s celkem výrazným náskokem vedou studenti. Plných 78 procent z nich sportuje několikrát týdne.

S velkou ztrátou jsou za nimi lidé zastávající specializované profese. Z nich sportuje vícekrát týdně asi 52 procent. Naopak nejméně sportují nezaměstnaní, podíl často sportujících lidí mezi nimi dosahuje pouze 19 procent.

Kvůli váze sportují jen 3 % lidí

Výsledky výzkumu popřely jeden ze zažitých stereotypů.

Zkusili jste si někdy lehnou mezi nájezd a překážku? Hezký pohled, když se na vás závodník i usměje, ale slabším náturám nedoporučujeme.
Zkusili jste si někdy lehnou mezi nájezd a překážku? Hezký pohled, když se na vás závodník i usměje, ale slabším náturám nedoporučujeme. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Totiž že lidé nejčastěji sportují, aby zhubli. K takovému důvodu se přihlásila pouhá 3 procenta respondentů.

Naopak největší část lidí - plná třetina - jako největší motivaci uvedla zdraví.

O něco menší podíl lidí pak jako hlavní motivaci ke sportu vidí příjemně strávený čas ve společnosti přátel.

Ze sportů si pak nejčastěji Češi vybírají cyklistiku, plavání, fotbal a aktivní turistiku, ze zimních sportů pak lyžování a jízdu na snowboardu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy