Pozor na nealkoholické pivo z Vyškova, varuje inspekce. Naměřila alkohol nad vyhlášku

Ekonomika Ekonomika
6. 5. 2016 16:42
Laboratorní rozbor vzorku odebraného přímo u výrobce prokázal přítomnost 1,6 objemových procent alkoholu. Vyhláška povoluje 0,5 procenta. Pozor by si měli dát hlavně řidiči.
Alkostop z Vyškova
Alkostop z Vyškova | Foto: Pivovar Vyškov

Brno – Varování před "zákeřným" nealkoholickým pivem vydala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Vyškovské pivo Alkostop podle měření inspekce obsahuje více alkoholu, než povoluje vyhláška. Konkrétně jde o lahve s trvanlivostí do 19. září letošního roku.

"Laboratorní rozbor vzorku odebraného přímo u výrobce prokázal přítomnost 1,6 objemových procent alkoholu. Tím výrobce porušil vyhlášku, která pro pivo označené jako nealkoholické stanovuje maximální přípustný obsah alkoholu na 0,5 procenta, a zároveň výrobce nedodržel svou vlastní deklaraci na etiketě, která uvádí objem alkoholu 0,5 procenta," uvedl Pavel Kopřiva, mluvčí SZPI.

"Požití piva s vyšším než deklarovaným obsahem alkoholu může způsobit komplikace při běžných životních situacích, například při řízení motorových vozidel," dodal Kopřiva. Pro srovnání: běžná "desítka" obsahuje zhruba čtyři procenta alkoholu.

Inspekce tak nařídila provozovateli Pivovaru Vyškov, kterým je firma Czech Beverage Industry Company, aby neprodleně kontaktovala své odběratele a zajistila stažení "nealkoholických" piv z tržní sítě.

"SZPI dále uložila výrobci, aby na vlastní náklady v akreditované laboratoři provedl rozbor dvou po sobě vyrobených šarží předmětného nápoje před jeho uvedením na trh. Inspekce s provozovatelem zahájí správní řízení o uložení sankce," uzavřel Kopřiva.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy