Omezte používání plastových tašek, chce Evropská komise

ČTK ČTK
4. 11. 2013 15:08
Členské státy si mohou vybrat mezi poplatky, omezeními a zákazy.
Foto: Reuters

Brusel - Poplatky, omezeními při uvádění na trh, ale případně také zákazy by měly podle návrhu Evropské komise členské země Evropské unie snížit používání plastových tašek. Státy si samy mají vybrat, která konkrétní opatření budou v jejich případě nejvhodnější. Lehké plastové nákupní tašky, které lidé často použijí jen jednou, mohou v životním prostředí přetrvávat stovky let.

V pondělí představený návrh fakticky mění evropskou směrnici o obalech a obalových odpadech. Souhlasit s ním budou muset členské země i Evropský parlament. Země by podle návrhu měly přijmout taková opatření, která sníží spotřebu plastových nákupních tašek o tloušťce do 50 mikronů (0,05 milimetru). Právě ty nejčastěji končí jako netříděný odpad.

Kroky, které budou mít státy k dispozici, mohou podle komise zahrnovat ekonomické nástroje, jako jsou poplatky nebo různá omezení při uvádění na trh. Komise připomněla, že podobná opatření už v některých zemích unie k jasnému snížení spotřeby plastových tašek úspěšně vedla.

"Pokud je ostatní napodobí, mohli bychom snížit dnešní celkovou spotřebu v Evropské unii o celých 80 procent," prohlásil komisař pro životní prostředí Janez Potočnik. Připomněl, že v EU v odpadu ročně skončí více než osm miliard plastových tašek, což způsobuje obrovské škody na životním prostředí.

Končí v nich ryby a ptáci

Tytéž vlastnosti, díky nimž se plastové tašky obchodně prosadily, tedy jejich nízká hmotnost a odolnost, se zároveň podílejí na jejich rostoucím výskytu v životním prostředí. Plastové nákupní tašky často propadají systémem odpadového hospodářství a hromadí se v životním prostředí, zejména jako odpadky v moři.

Znečištění moře odpadky se dnes stále častěji považuje za jeden z nejvýznamnějších globálních problémů, který ohrožuje mořské ekosystémy a živočichy, například ryby a ptáky.

Jen ve Středozemním moři nyní podle odhadů plave 250 miliard plastových či igelitových útržků, dohromady vážících asi 500 tun. Ohrožují ryby a další mořské živočichy, které je pokládají za potravu či je mohou spolknout omylem. Plasty se dále rozkládají a mohou kontaminovat půdu či pitnou vodu.

Skoro 200 tašek na obyvatele ročně

V roce 2010 bylo v EU uvedeno na trh přibližně 98,6 miliardy plastových nákupních tašek, na každého občana unie tak připadlo 198 plastových nákupních tašek za rok.

Naprostou většinu z těchto téměř 100 miliard tašek tvoří lehké tašky, které neslouží k opakovanému použití tak často jako tašky silnější. Údaje o spotřebě se v členských státech značně liší, přičemž odhadovaná roční spotřeba lehkých plastových nákupních tašek na obyvatele se pohybuje v rozmezí od čtyř tašek v Dánsku a Finsku po 466 tašek v Polsku, Portugalsku a na Slovensku.

Některé členské země se používání těchto tašek pokusily omezit například cenovou politikou, dohodami s prodejci či zákazem některých druhů obalů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy