Nebezpečné pomazánky jsou v Česku stovky kilogramů

ČTK ČTK
20. 8. 2015 11:35
Na trhu jsou tisíce balení rizikové cizrnové pomazánky značky Lunter ze Slovenska, která může obsahovat jed botulotoxin.
Potenciálně nebezpečná pomazánka.
Potenciálně nebezpečná pomazánka. | Foto: SZPI

Brno - Do Česka se dostaly stovky kilogramů - tedy tisíce balení - rizikové cizrnové pomazánky značky Lunter ze Slovenska s datem spotřeby 21. srpna. "Pro spotřebitele je potenciálně nebezpečná, protože může obsahovat jed botulotoxin, jehož konzumace může skončit i smrtí," varuje mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Jed se našel v balení, které snědl muž z Banskobystricka, museli ho hospitalizovat. V kontrolní šarži přímo ve výrobě se však jed nenašel.

Inspekce nechala stáhnout z oběhu výrobek ve středu a využila institut opatření obecné povahy, který jí od letoška umožňuje zakázat prodej plošně, a ne vybraným prodejcům. Preventivně stáhl z trhu pomazánku i slovenský výrobce Alfa Bio.

Přímo ve výrobě dělala laboratorní testy u kontrolní šarže slovenská Státní veterinární a potravinová správa. Ty potvrdily, že botulotoxin ve výrobku není. "Klíčové pro princip předběžné opatrnosti však je, že se jed našel v balení, které snědl postižený," vysvětlil Kopřiva. Jak však doplnil, není zřejmé, zda se tam dostal při výrobě, či později. Botulotoxin může vznikat například také při nevhodném skladování. Vzorek, u něhož byl test pozitivní, byl odebraný z odpadkového koše více než 24 hodin po konzumaci.

Inspekce důrazně varovala spotřebitele před konzumací. "Zjišťujeme distribuční kanály. Vzhledem k tomu, že prodejci měli pomazánku na skladě, je pravděpodobné, že se nějaká balení prodala," uvedl Kopřiva. Příjemcem šarže byla v Česku firma KALMA ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku a firma KIVET z Prahy.

Podle informací webu www.aktuality.sk 43letý muž z Banskobystricka jedl ve stejný den jako pomazánku také houby a údajně pracuje s biologickým odpadem z ambulancí. Hospitalizovali ho v noci z 11. na 12. srpna v banskobystrické nemocnici s podezřením na botulismus. Zůstává ve vážném stavu.

Jed produkují bakterie Clostridium botulinum. Smrtelný je pro člověka podle informací Wikipedie jeden mikrogram. Blokuje funkci nervů, vede k postupnému ochrnutí svalstva včetně dýchacího, takže dojde k udušení za plného vědomí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy