Místo uhlí oblečení z H&M. Švédská elektrárna našla jiné alternativní palivo

Jan Prokeš Jan Prokeš
24. 11. 2017 14:43
Teplárna a elektrárna ve švédském městě Vasteras nahrazuje uhlí odpadky. Kromě jiného i vyřazeným oblečením z centrálního skladu společnosti H&M.
Logo oděvního řetězce.
Logo oděvního řetězce. | Foto: Reuters

Vasteras - Pro oblečení, které v oděvním řetězci H&M vyřadí, našli ve Švédsku nové využití. Místní teplárna a elektrárna ho pálí a nahrazuje jím uhlí.

Vedení podniku ve městě Vasteras si dalo za cíl se do roku 2020 zbavit závislosti na fosilních palivech. Místo ropy a uhlí vyrábí energii z recyklovaného dřeva a odpadu, včetně vyřazeného oblečení módní značky H&M.

"Chceme používat pouze obnovitelná a recyklovaná paliva. A oblečení je hořlavý materiál," řekl Jens Neren, šéf dodávek paliv společnosti Malarenergi, která teplárnu s elektrárnou vlastní.

Malarenergi se dohodla se sousedním městem Eskilstuna, že bude spalovat jeho odpadky. Část odpadu tvoří oblečení z centrálního skladu H&M, který se v tomto městě nachází.

"Nepálíme žádné oblečení, které se dá nosit. Nicméně podle zákona musíme zničit všechno oblečení, které obsahuje například plíseň nebo které nesplňuje naše omezení týkající se obsahu chemických látek," uvedla mluvčí švédské oděvní firmy Johanna Dahlová.

Společnost H&M byla nedávno obviněna, že každý rok spálí 12 tun oblečení, které je nezávadné a může se běžně nosit. S tvrzením přišel dánský televizní pořad Operation X.

"Trendy jsou v módě pouze dočasné. Jakmile už něco není v kurzu, nemůže to být nikdy prodáno," řekl v pořadu Else Skjold, profesor udržitelného designu z univerzity v dánském Koldingu. Podle něj H&M ničí zboží hlavně kvůli nadprodukci. Vedení společnosti ale takové tvrzení odmítá.

Teplárna z Vasteras letos spálila asi 15 tun vyřazeného oblečení. Celkem využila přes 400 tisíc tun odpadu. Na jeho využití má uzavřené dohody s několika městy v okolí, odpadky dováží dokonce i z Velké Británie.

Švédsko vyrábí většinu energie pomocí větrných, vodních a jaderných elektráren. Uhlí a ropu by severská ekonomika chtěla úplně nahradit do konce této dekády. Pomoci v tom má právě sázka na odpady a biopaliva.

 

Právě se děje

Další zprávy