Místo uhlí oblečení z H&M. Švédská elektrárna našla jiné alternativní palivo

Jan Prokeš Jan Prokeš
24. 11. 2017 14:43
Teplárna a elektrárna ve švédském městě Vasteras nahrazuje uhlí odpadky. Kromě jiného i vyřazeným oblečením z centrálního skladu společnosti H&M.
Logo oděvního řetězce.
Logo oděvního řetězce. | Foto: Reuters

Vasteras - Pro oblečení, které v oděvním řetězci H&M vyřadí, našli ve Švédsku nové využití. Místní teplárna a elektrárna ho pálí a nahrazuje jím uhlí.

Vedení podniku ve městě Vasteras si dalo za cíl se do roku 2020 zbavit závislosti na fosilních palivech. Místo ropy a uhlí vyrábí energii z recyklovaného dřeva a odpadu, včetně vyřazeného oblečení módní značky H&M.

"Chceme používat pouze obnovitelná a recyklovaná paliva. A oblečení je hořlavý materiál," řekl Jens Neren, šéf dodávek paliv společnosti Malarenergi, která teplárnu s elektrárnou vlastní.

Malarenergi se dohodla se sousedním městem Eskilstuna, že bude spalovat jeho odpadky. Část odpadu tvoří oblečení z centrálního skladu H&M, který se v tomto městě nachází.

"Nepálíme žádné oblečení, které se dá nosit. Nicméně podle zákona musíme zničit všechno oblečení, které obsahuje například plíseň nebo které nesplňuje naše omezení týkající se obsahu chemických látek," uvedla mluvčí švédské oděvní firmy Johanna Dahlová.

Společnost H&M byla nedávno obviněna, že každý rok spálí 12 tun oblečení, které je nezávadné a může se běžně nosit. S tvrzením přišel dánský televizní pořad Operation X.

"Trendy jsou v módě pouze dočasné. Jakmile už něco není v kurzu, nemůže to být nikdy prodáno," řekl v pořadu Else Skjold, profesor udržitelného designu z univerzity v dánském Koldingu. Podle něj H&M ničí zboží hlavně kvůli nadprodukci. Vedení společnosti ale takové tvrzení odmítá.

Teplárna z Vasteras letos spálila asi 15 tun vyřazeného oblečení. Celkem využila přes 400 tisíc tun odpadu. Na jeho využití má uzavřené dohody s několika městy v okolí, odpadky dováží dokonce i z Velké Británie.

Švédsko vyrábí většinu energie pomocí větrných, vodních a jaderných elektráren. Uhlí a ropu by severská ekonomika chtěla úplně nahradit do konce této dekády. Pomoci v tom má právě sázka na odpady a biopaliva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy