H&M spouští novou značku, e-shop už funguje i v Česku. Nabízí dražší oblečení i věci do domácnosti

Jana Králová
27. 8. 2017 19:30
První obchod nové sítě nazvané Arket se otevřel v Londýně, následovat mají další města. Současně začal fungovat e-shop.
První Arket v Londýně.
První Arket v Londýně. | Foto: H&M

Stockholm, Londýn - Švédský módní řetězec Hennes & Mauritz (H&M) spustil novou síť obchodů pod názvem Arket. První prodejnu otevřel v tomto týdnu na londýnské Regent Street, součástí je i kavárna s vegetariánskou nabídkou moderní severské kuchyně.

Na začátku září přibude obchod v Kodani, brzy pak mají následovat Mnichov, Brusel a londýnská Covent Garden.

Arket současně zprovoznil e-shop v 18 evropských zemích včetně České republiky, kde nabízí také dočasné slevy. Obecně mají být ceny v Arketu trochu vyšší, než jsou lidé zvyklí přímo v H&M.

Nová značka chce být méně závislá na momentálních trendech a nabízet nadčasovější dámské, pánské i dětské oblečení a věci do domácnosti. Nabízí jak vlastní značky z designérského studia ve Stockholmu, tak produkty jiných značek.

H&M je druhý největší prodejce oděvů na světě, od nové značky si slibuje posílení na trhu. Jeho největším konkurentem a světovou jedničkou je španělská společnost Inditex - majitel obchodů Zara, Stradivarius a Bershka. Podobné zboží prodávají i Topshop, C&A či americký řetězec Forever 21, který loni otevřel první obchod i v Praze.

"Musíme být rychlejší a flexibilnější, abychom se vyrovnali s prudkými změnami v oblasti prodeje módy," řekl letos na jaře agentuře Reuters šéf společnosti Karl-Johan Persson. H&M se mimo jiné snaží více investovat do logistiky.

Společnosti, která se tradičně zaměřuje zejména na takzvanou fast fashion − tedy módu, která se snaží kopírovat trendy z přehlídkových mol a co možná nejrychleji a za nízkou cenu je dostat k lidem, poslední dobou klesaly výdělky. Zisk za letošní druhé čtvrtletí už ale překonal očekávání analytiků.

Foto: Instagram

Za poklesem zisku stojí konkurence, časté slevy či vyšší výdaje na dlouhodobé investice. Silnější dolar zdražil nákupy, dopravu a výrobu oděvů - čtyři pětiny vznikají v Asii, kde H&M platí v dolarech. Problémy řetězci přidělal také britský konkurent Primark, který prodává za velmi nízké ceny. Tato společnost nedávno vstoupila do Německa, které je pro H&M nejsilnějším trhem.

Společnost H&M vznikla v roce 1947 a nyní má přes 4000 obchodů ve více než 60 zemích světa včetně České republiky. Kromě značky stejného jména vlastní i značky COS, Monki, Weekday, Cheap Monday a & Other Stories.

Foto: Instagram
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy