Mattel slaví. Barbie nebude mít po Vánocích konkurenci

Redakce EKO
10. 12. 2008 12:32
Konkurenční Bratz se nesmí vyrábět ani prodávat
Bratz končí. Po Vánocích zmizí navždy z obchodů.
Bratz končí. Po Vánocích zmizí navždy z obchodů. | Foto: Reuters

New York - Bratz, kopie panenky Barbie, po Vánocích zmizí ze všech hračkářství. Rozhodl o tom soud, který v říjnu udělil firmě MGA vyrábějící sexy kopie milionovou pokutu.

Milovníci Bratz tak mají letos o Vánocích poslední šanci rozšířit svoji sbírku panenek.

Bratz se na americkém trhu objevila před sedmi lety. A jako by blonďaté Barbie z oka vypadla. Není divu, vždyť návrhářem byl dlouholetý zaměstnanec Mattelu Carter Bryant.

Mattel proto neváhal a odstartoval soudní proces, který letos skončil. Soudce Stephen Larson nařídil MGA Entertainment, aby okamžitě přestala panenku Bratz vyrábět. Z obchodů má být stažena poté, co skončí vánoční prodejní sezona.

Foto: Reuters

Její výrobce, firma MGA, tak kromě pokuty ve výši 100 milionů dolarů za porušení autorských práv a 90 milionů dolarů za ušlý zisk musí počítat s dalšími ztrátami.

Nic nepomohly snahy právníka MGA Toma Nolana přesvědčit soud, že Bratz je jiná. "Barbie byla na trhu čtyřicet let sama. Pak přišla Bratz a sesadila ji z piedestalu. Panenky MGA jsou mnohem hezčí než skici Bryanta," tvrdil u soudu.

Mattel si tedy mne ruce. Zisky z prodeje panenek Barbie představují 80 procent všech zisků Mattelu a v poslední době klesaly. Nový rok by však mohl přinést nové možnosti. Navíc panenky Barbie příští rok oslaví 50 let od zahájení výroby.

Čtěte dále:

 

Právě se děje

Další zprávy