Lidl končí s "igelitkami". V českých prodejnách budou jen ekologičtější tašky

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 17. 2. 2017 10:36
První velký řetězec končí s prodejem igelitových tašek. Lidl je přestane od března nabízet ve všech svých českých prodejnách. Konkurenční Tesco zase dává lidem v e-shopu vybrat, zda nákup chtějí v igelitkách. Řetězce myslí na ekologii.
Foto: Lidl

Praha - Už od začátku března si v Lidlu nenakoupíte do nové igelitové tašky. Řetězec oznámil, že ve všech 233 prodejnách v Česku zcela upustí od prodeje jednorázových "igelitek". Firma tak chce přispět k ohleduplnějšímu chování vůči životnímu prostředí a připojuje se k Lidlu v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Lidl igelitové tašky na rozdíl od jiných řetězců nikdy nerozdával ve svých prodejnách zdarma. I konkurence ale už s touto praxí v minulých letech přestala. Nyní jde Lidl jako první řetězec na tuzemském trhu ještě o krok dál a nebude je nabízet vůbec. Ušetří tak podle vlastních propočtů více než 27 milionů igelitových tašek ročně.

"Igelitové tašky vedou v objemu, v jakém jsou při nákupech nejen v našich prodejnách používány, k obrovskému množství odpadu. Papírové, nebo naopak takové tašky, které můžete používat stále, jsou k životnímu prostředí mnohem šetrnější. Proto od igelitových tašek zcela upouštíme a našim zákazníkům nabídneme ekologičtější alternativy," uvedl generální ředitel firmy Pavel Stratil.

Místo igelitek Lidl nabídne papírové tašky - menší za 2,90 a větší za 4,90 koruny - a takzvanou permanentní tašku z recyklovatelného materiálu za 29,90 koruny.

Konkurenční Tesco na konci ledna zase začalo svým zákazníkům v internetovém obchodě nabízet, zda chtějí nákup doručit v taškách z igelitu, nebo bez nich.

Ve sněmovně pak je návrh zákona, podle kterého od roku 2018 nebude možné v obchodech získat lehké plastové tašky. I když u prodejců potravin už zdarma nejsou většinou nyní, stále je bezplatně rozdávají třeba prodejci oblečení. Bezplatné by měly zůstat tenké sáčky například na pečivo. Cílem úpravy je omezit objem plastového odpadu.

V ČR se podle studie Evropské komise z roku 2011 pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Opatření by mělo trvale snížit jejich roční spotřebu do konce roku 2019 na 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 na 40 kusů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy