Kaufland prodával kojeneckou vodu s chlórem

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2014 11:44
Výrobce dodal na trh skoro 4000 balení závadné šarže. Kontaminovanou vodu kojencům nedávejte, doporučuje inspekce.
Kojenecká voda Aqua Anna v Kauflandu obsahovala chlór.
Kojenecká voda Aqua Anna v Kauflandu obsahovala chlór. | Foto: SZPI

Praha - V prodejnách Kaufland objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce kojeneckou balenou vodu kontaminovanou chlórem. Inspekce nařídila její okamžité stažení z trhu. Podle jednatele společnosti Karla Findejse se chlór dostal do vody po nedokonalém propláchnutí technologie.

Jedná se o kojeneckou neperlivou vodu Aqua Anna v pětilitrovém balení s označením data minimální trvanlivosti do 17. září 2015. Výrobcem je společnost Aqua Nova z Radiměře na Svitavsku.

"Senzorické hodnocení vzorku potvrdilo zápach po chlóru a následná laboratorní analýza stanovila obsah volného chlóru na 0,12 miligramu na litr," říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Vyhláška přitom nedovoluje přítomnost volného chlóru v balených kojeneckých vodách. Do těch se nesmí přidávat žádné cizí látky s výjimkou oxidu uhličitého.

 "Obsah chlóru nedosahuje ani poloviny povoleného množství pro pitnou vodu, v kategorii kojeneckých vod je to však neodpustitelné. O posouzení případné škodlivosti jsme požádali Státní zdravotní ústav a o výsledku budeme informovat," uvedl Findejs. Zároveň zdůraznil, že firma zpřísní vnitřní kontrolní mechanismy výroby, aby se příště nic podobného nestalo.

Výrobce, který osloví všechny zákazníky, aby je o problému informoval, dodal prodejci celkem 3944 balení závadné šarže kojenecké balené vody. "Inspekce doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají předmětnou šarži doma, aby ji nepodávali kojencům," upozorňuje Kopřiva.

Inspekce provedla u výrobce kontrolu a zahájí správní řízení o uložení pokuty.

 

Právě se děje

Další zprávy